متنوع، متفاوت و مطمئن ساخته بسازید!

آلوکد خالق یک اثر هنری بر تن ساختمان

آلوکد نشان تجاری شرکت آلوم کاردینه است و مدیران و مهندسان این شرکت پیشتاز، مصمم هستند تا سبک تازه ای از سیستم‌های آلومنیومی و UPVC را در صنعت ساختمان ایران ارائه کنند.آنها می‌خواهند ساختمان‌های جدید، متنوع، متفاوت و مطمئن تر از دیگر ساختمان‌ها دیده شود و از این رو محصولات تولیدی شرکت آلوکد، توسط دستگاههای اتوماتیک و استاندارد اروپا تولید و استفاده همزمان ازدو سیستم پرس پروفیل و پانچ با دستگاههای اتوماتیک تولید و به بازار عرضه می‌شود.تمامی پروفیلهای به کار رفته در محصولات متنوع شرکت آلوکد تحت لیسانس بوده که تلاش می‌شود پنجره جدید را گشوده و فصل تازه ای را در صنعت ساختمان ایران ورق بزند.مهندس شهرام علیزاده، مدیرعامل شرکت آلوکد در گفتگو با تحریریه پنجره ایرانیان همواره بر اعتقادات حرفه ای اش پافشاری کرد و بیش از آنکه بخواهد از محصولات و خدمات شرکت آلوکد سخن بگوید، از دغدغه‌ها و انتظارات اش گفت و اینکه صریح می‌گوید: شرکت آلوکد در ارائه مشاوره جهت طراحی و اجرای نمای بیرونی ساختمان دست همکاری به سمت همه دراز می‌کند، هرچند این سیاست به مفهوم این نخواهد بود که مشتریان مجبور به همکاری به آلوکد خواهند بود.او را صادقانه دیدیم وقتی می‌گوید: آلوکد به خلق یک اثر هنری بر تن ساختمان‌ها می‌اندیشد و درخشش ستاره‌های چشم نواز بر پوسته خارجی ساختمان‌ها را می‌ستاید. پیشنهاد می‌شود قبل از خواندن این گفتگو دقت کنیم که شرکت آلوکد، سبد متنوعی از کالاها و خدمات را برای صنعت ساختمان ایران به ارمغان آورده است.در سبد تولیدی شرکت آلوکد این محصولات دیده می‌شود :درب و پنجره آلومینیومی ساده و ترمال بریک با شیشه دو جداره، درب و پنجره WINDOAL سری Economy ( اقتصادی )، درب و پنجره UPVC، لوور و انواع سایه بان آلومینیومی، انواع نمای شیشه ای، فریم لس و کرتن وال، طراحی و اجرای ورق کامپوزیت، طراحی و اجرای نمای ALUCOTTA( جدید ) ونرده آلومینیوم ، استیل و....می توانید برای اطلاع بیشتر با دفتر آلوکد تماس بگیرید و از آنها مشورت بیشتر بخواهید چه اینکه مدیرعامل این شرکت، خونگرم و مصمم است و به آنچه می‌اندیشد و انجام می‌دهد، اعتقاد دارد. گفتگو با مهندس شهرام علیزاده را حالا بخوانید:

آقای مهندس! چرا آلوکد؟ هدف چیست و به چه می‌اندیشید؟

هدف شرکت آلوکد فقط تبلیغ درب و پنجره نیست، چرا که این شرکت در بخش صنعت آلومینیوم و مصنوعات آلومینیومی در بخش ساختمان بر اساس آخرین تکنولوژیهای روز دنیا فعالیت می‌کند و تمرکز ویژه ای روی پوسته‌های مدرن ساختمان دارد.

درباره مهندسی پوسته خارجی ساختمان توصیح بیشتری می‌دهید؟

بله؛ امروزه در مهندسی پوسته‌های مدرن ساختمان، سبک بودن، ایستایی و مقاومت سازه‌ها، مصرف بهینه انرژی و البته سرعت و زمان اجرا، معماری و زیبایی ساختمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شرکتهای فعال در این زمینه در ایران خیلی کم هستند ، البته شرکتهایی هستند که به طور جداگانه تنها روی بخشی از نما فعالیت دارند، اما شرکت آلوکد در طراحی و اجرای نماهای مورد تقاضای مشتریان روی پوسته خارجی ساختمان چه نمای آلومینیومی، کامپوزیت ویا نماهای شیشه ای کرتن وال، فریم اس و... فعالیت دارد.

چه ویژگی‌هایی در نمای بیرونی ساختمان مد نظر قرار می‌گیرد؟

در طراحی نماهای بیرونی یا همان پوسته ساختمان یکی از دغدغه‌ها و انتظارات این است که علاوه بر در نظر گرفتن شاخص زیبایی معماری، مقاومت سازه و سبک بودن، موضوع صرفه جویی انرژی هم دیده شود و ما با جدیت، تمام این ویژگی‌ها را دنبال می‌کنیم تا نمای بیرونی ساختمان را منطبق با خواسته مشتری و حفظ مولفه‌های زیبایی شناختی و البته رعایت مقررات ماده 19 مقررات ملی ساختمان اجرا کنیم.

گفتید هدف شما تبلیغ درب و پنجره نیست، یعنی در این زمینه فعالیت ندارید؟

چرا تولید پنجره‌های دوجداره آلومینیومی وUPVC هم جزئی از سبد کالاهای تولیدی شرکت آلوکد است، اما تاکید می‌کنم تلاش ما این است که شرکت آلوکد را نه به عنوان یک تولید کننده درب و پنجره در بازار و صنعت ساختمان بشناسند، بلکه با معرفی برند آلوکد به صورت تخصصی، روی اجرای نمای بیرونی ساختمان کار می‌کنیم و اصلا نمی خواهیم برند آلوکد به نام یک شرکت تولیدی درب و پنجره شناخته شود و برند آلوکد با هدف تخصصی کار کردن روی مهندسی پوسته‌های مدرن خارجی ساختمان با مصالح نوین فعالیت می‌نماید .

آیا دنبال هدف خاصی هستید که این همه روی نمای بیرونی ساختمان تاکید دارید و امکانات ویژه ای را پیش بینی کرده اید تا به نیاز مشتریان خود پاسخ دهید؟

بله؛ ما آتلیه مشاوره پوسته ساختمان را راه اندازی کرده ایم و همکاران ما در بخش معماری ساختمان روی طراحی‌های ویژه کار می‌کنند و مدتی است که مشاوران ، کارفرماها، پیمانکاران و انبوه سازان اقبال بسیار خوبی از طراحی‌های شرکت آلوکد نشان داده اند و امروزه شاهد این هستیم که کم کم نمای بیرونی ساختمان را به صورت یک مجموعه واحد در اختیار ما قرار می‌دهند. سیاست ما این است که در آینده کل مراحل اجرای نمای بیرونی ازمشاور طراحی تا اجرا به صورت یک بسته واحد در صنعت ساختمان سازی دیده شود و ما حاضر هستیم پیشنهادهای متعدد با طراحی‌های متفاوت و رعایت الزاماتی نظیر مقاومت سازه، زیبا بودن نمای بیرونی ساختمان و عدم تحمیل بار اضافه روی ساختمان و البته رعایت اصول مربوط به صرفه جویی انرژی را به فعالان صنعت ساختمان و خصوصأ مشاوران و طراحان محترم پروژه ارائه کنیم. از سوی دیگر کادر مجرب و خلاق مستقر در شرکت آلوکد و مشاوران طرف قرارداد شرکت، آماگی دارند تا با بهره گرفتن از آخرین دستاوردهای روز دنیا در صنعت مهندسی پوسته خارجی ساختمان، تمام نظرات و اطلاعات خود را به متقاضیان ارائه کنند.

بگذارید یک سوال مشخص و دغدغه شهروندان را با شما مطرح کنم و اینکه بسیاری از نماهای ساختمان به ویژه در کلانشهرها هرچند به تنهایی ممکن است، جذابیت داشته باشند، اما در یک نمای کلی بد جوری توی ذوق می‌زند و معماری شهر را تحت تاثیر خود قرار داده تا آنجا که برخی از این نماها را آزار دهنده می‌دانند.چرا؟

این سوال را باید از طراحان شهری پرسید که این نازیبایی معماری شهرها ناشی از چیست. چرا که شرکتهای نظیر آلوکد در کنار دست طراحان و مشاوران به عنوان یک آلترناتیو مطرح هستند، به نحوی که این طراحان هستند که با در نظر گرفتن شرایط پیرامونی و ویژگی‌های ساختمان مورد نظر، طرح مدرنی را برای اجرای پوسته خارجی ساختمان پیشنهاد می‌کند.البته حرف شما را رد نمی کنم و تاکید دارم که امروزه ترکیب صحیح از عوامل مرتبط با نمای بیرونی ساختمان، خود یک زیبایی بصری ویژه ای را ارائه می‌کند و بالعکس؛ ممکن است بهترین مصالح ساختمانی را حتی از خارج کشور تهیه کنید و برای نمای بیرونی ساختمان استفاده کنید، اما نباید فراموش کنید ممکن است در نهایت زیبایی بصری نداشته باشد. چرا که برخی از نماهای موجود در کلانشهرها به ویژه تهران، ممکن است در شهرهای اروپایی زیبا به نظر برسد، اما به دلیل عدم نگاهی یکپارچه و همه جانبه به بافت شهری در طراحی و اجرای نمای بیرونی ساختمان، شاهد یک نوع نازیبایی شهری هستیم. یادمان باشد ممکن است یک نمای ساختمان در منطقه قدیم شهر لندن برای اجرا در منطقه مدرن این شهر اصلا زیبا نباشد و بالعکس و ما نباید با کپی برداری صرف از نماهای ساختمان و اجرای آن براساس توپولوژی منطقه، اقدام به تغییر یا طراحی نمای ساختمان خود کنیم.

امروزه در طراحی نمای بیرونی ساختمان‌ها، شاهد اجرای نماهای بسیار پیچیده و پرهزینه ای هستیم که هرچند در نگاه اول متفاوت و زیبا به نظر می‌رسد اما با گذشت زمان، زیبایی خود را از دست می‌دهد.شرکت آلوکد تا چه میزان به شعار زیبایی در ساده بودن است، اعتقاد دارد؟

بگذارید این گونه پاسخ دهم که مشتریان شرکت آلوکد دو قشر هستند؛ یک قشر افرادی که طراحی نمای ساختمان شان را خودشان انجام می‌دهند و به اصطلاح پارچه را بریده اند و اندازه گیری کرده اند و برای دوختن پیراهنی بر تن ساختمان خویش به ما مراجعه می‌کنند که نقش آلوکد، اجرای نمای ساختمان بر اساس نیاز از پیش تعریف شده و طراحی شده مشتریان به بهترین شکل ممکن است.پس نقش همکاران ما اجرای نماست و نه مشاوره این دسته از متقاضیان اصلا از ما مشورت کارشناسی هم نمی خواهند و تاکید دارند که همین نما باید اجرا شود.اما یک بخش از مشتریان شرکت هستند که نمایی از اسکلت ساختمان را به ما می‌دهند و از ما مشورت می‌خواهند و می‌گویند براساس توانایی و تخصص مهندسان و طراحان شرکت آلوکد، بهترین پیشنهاد در ارتباط با اجرای یک پوسته خارجی مدرن ساختمان را ارائه کنید. ما در ارائه پیشنهاد به مشتریانی که از شرکت آلوکد مشورت و نظرکارشناسی شده می‌خواهند، تلاش می‌کنیم تا تمامی فاکتورهای لازم را با در نظر گرفتن بودجه پیش بینی شده در نظر بگیریم و طرحهای متنوعی را به مشتریان خود ارائه کنیم.

البته این نوع مشتریان که از بین مشاوران و طراحان حرفه ای می‌باشند به این ترتیب هم نمای زیبا و بهینـه ای را طراحی کرده اند و هم با اشراف کامل به جزئیات کمک فراوانی را در زمان اجرا به گروه‌های اجرایی می‌نمایند .

سیاست و راهبرد مشخص شما دراجرای نماهای ساختمان چیست؟

سیاست راهبردی شرکت آلوکد این است که حتما در ارائه پیشنهادهای خود، مباحث مربوط به مبحث 19 ساختمان جزئیات دقیق و فنی ، صرفه جویی انرژی، زیبایی شناسی در معماری ساختمان، مقاومت سازه و سبک بودن آن و متناسب با فضای شهری را در نظر بگیرد.البته تاکید دارم که ما در طراحیهای نمای ساختمان از همکاران و طراحان برجسته طرف قرارداد و همکار با آلوکد بهره می‌گیریم و این ادعا را نداریم که تمام تخصصها را در درون شرکت جمع کرده ایم.چرا که تصدیق می‌کنید اصلا این منطق قابل دفاع نیست، مهم این است که مشتریان ما بدانند آلوکد بهترین تیم مشاور و طراح و مهندسان معماری ساختمان را به کار می‌گیرد تا بهترین محصول را پیشنهاد و اجرا کند.

البته در این خصوص شرکتهای مشاور و دفاتر طراحی بهترین بهره وری را می‌توانستند از مجموعه آلوکد داشته باشند . ما با تمام امکاناتمان در اختیار آنها هستیم تا در خلق آثار دقیق، فنی و زیبا در کنارشان باشیم .

انتظار شما از کارفرمایان و سازندگان و مهندسان چیست؟

سخن ما با کارفرمایان و سازندگان و مهندسان عمران این است که حتما پیش شرطهای فنی و جزئیات نمای ساختمان را از ما بخواهند و پس از دریافت نظرات مشورتی و طرحهای پیشنهادی تصمیم بگیرند. چرا که ممکن است درابتدا بسیاری از پیشنهادها برای ساختمان زیبا به نظر برسد، اما وقتی به اجرا گذاشته می‌شوند، به دلیل نادیده گرفتن نماهای ساختمان‌های مجاور و یا ساختار معماری محل وقوع ساختمان، نمای اجرا شده زیبایی لازم را نداشته باشد و به اصطلاح توی ذوق افراد بزند. بگذارید مثالی بزنم، هر فریم عینکی برای هر چهره ای زیبا نیست.پس از کارفرمایان و سازندگان و مهندسان عمران درخواست می‌کنیم از ما بخواهند تا متناسب با چهره ساختمان، فریم متناسب با آن را پیشنهاد کنیم و ما صد درصد آمادگی داریم تا تمام داشته‌های فنی، تجربی و اطلاعات به روز دنیا را در زمینه طراحی و اجرای نمای بیرونی در اختیار مشتریان خود قرار دهیم و حق انتخاب البته با آنها خواهد بود.

چه اولویت‌هایی را دراجرا در نظر می‌گیرید؟

اولویت شرکت آلوکد این است که در ابتدای پروژه، از ما مشورت بگیرند و بخواهند تا نمای پیشنهادی را بر اساس مطالعات شرایط ساختمان و محیط پیرامونی به آنها ارائه کنیم و یا نقشه‌های فاز دوم ساختمان را به ما بدهند و از ما مشاوره بخواهند. ما آمادگی کامل داریم تا اطلاعات مورد نیاز را به مشتریان بدهیم و خودشان در نهایت تصمیم گیری کنند .در حال حاضر وضعیت به گونه ای است که 80 درصد مشتریان تصمیم خود را در ارتباط با طراحی و معماری پوسته خارجی ساختمان می‌گیرند و تنها برای اجرای آن با هزینه مناسب، به شرکت‌هایی نظیر آلوکد مراجعه می‌کنند. اما مصمم هستیم که این سیاست را تغییر دهیم و در آینده نزدیک 80 درصد مشتریان به جای نهایی کردن تصمیم خود، ابتدا به ساکن، از ما بخواهند تا بهترین پیشنهاد را برای ساختمان متناسب با بودجه پیشنهادی آنها عرضه کنیم.

چرا می‌خواهید این تغییر را اجرا کنید؟

تغییر نگاه مشتریان شرکت آلوکد از اجرای صرف نمای نهایی شده، به سمت طراحی و اجرای نمای پیشنهادی شرکتهایی نظیر آلوکد چند ویژگی برجسته دارد که یکی از آنها اجرای نمای برتر بر اساس مصالح مختلف و هماهنگی اجزاء نما است. دوم جلوگیری از دوباره کاریهای ناشی از تغییر در طراحیها و مدیریت بودجه پیش بینی شده برای ساختمان است که بسیار برای کارفرمایان و مشتریان حیاتی است. چرا که اکثریت کارفرمایان، بودجه مشخصی برای نمای ساختمان خود پیش بینی و برآورد نمی کنند و چون اطلاعات اولیه را در نظر نمی گیرد، ممکن است وقتی پیشنهادهای قیمت را ببینند، شوک زده شوند. تجربه نشان داده است، آن دسته از کارفرمایان که در اثر افزایش هزینه‌های ناشی از اجرای نمای ساختمان اقدام به بازنگری در نماهای پیش بینی شده به صورت درست نمی کنند نه تنها هزینه تمام شده خود را بالا می‌برند که حتی زیبایی ساختمان و الزامات فنی مورد نظر را نادیده می‌گیرند که در نهایت خودشان زیان می‌بینند در حالی که اگر از ابتدا این هماهنگی‌ها انجام شود، هم از بابت مدیریت منابع و بازده اقتصادی و هم از حیث اجرای فنی و زیبایی نمای ساختمان، دیگر جای نگرانی ندارند.بنابراین اگر ابتدا به ساکن به شرکت‌هایی نظیر آلوکد مراجعه کنند و مشورت بخواهند متناسب با بودجه آنها به صورت واقع بینانه نماهای قابل اجرا با مصالح مختلف به آنها پیشنهاد می‌شود و دیگر نیازی به دوباره کاری به دلیل کسری بودجه و یا تغییر نقشه نمای ساختمان نخواهند داشت.

فرایند همکاری شما در حال حاضر چگونه است؟

هم اکنون همکاران ما به پروژه‌های مختلف برای مبادله اطلاعات مراجعه می‌کنند و حتی درخواست می‌دهند تا اطلاعات پروژه را در اختیار ما قرار دهند تا به آنها نظر مشورتی بدهیم و این بدین معنا نیست که حتما با شرکت آلوکد باید کار کنند.ما پیشنهاد خود را می‌دهیم اما اعتقاد داریم انتخاب نهایی با مشتری و حق اوست، و وظیفه این مجموعه پیشنهاد اولیه و ارائه اطلاعات درست و کارشناسی شده به مشتریان است تا بدانند بهترین انتخاب کدام است.

بگذارید برخی دغدغه‌های کارشناسان را مطرح کنم و از شما به عنوان یک فرد شناخته شده در این صنعت نظر بخواهم که چرا برخی از ساختمان‌ها نمای زیبایی دارند، اما اتلاف انرژی آنها بالاست یا اشکالات ساختاری زیادی در آنها دیده می‌شود؟

ببینید! بخش عمده از نماهای ساختمان از شیشه تشکیل می‌شود. اولا باید دقت کرد که ما تولید کننده شیشه نیستیم، بلکه خریداراین محصول هستیم. بنابراین، انتخاب شیشه و مصالح نوین ساختمان برای مدیریت مصرف انرژی از طریق نمای بیرونی ساختمان ودر و پنجره‌ها بسیار، بسیار حیاتی است. افزون بر اینها فراموش نکنید که ایران یک کشور زلزله خیز است. پس باید مقررات ملی ساختمان در خصوص مقاوم سازی و استانداردسازی، هم در بخش کلی ساختمان و هم در نماهای بیرونی ساختمان به ویژه از حیث استحکام و ایمنی شیشه‌های به کار رفته را جدی گرفت.معتقد هستیم غفلت از مقررات ملی ساختمان و بازنگری نکردن و به روز نشدن این مقررات از یک سو و دل بستن به بگیر و ببندها و افسوسهای پس از زلزله احتمالی از سوی دیگر، فایده ای نخواهد داشت و ما باید علاج واقعه را قبل از وقوع انجام دهیم.حرف ما این است که اگر اجرای نماهای بیرونی ساختمان، به صورت یک بسته واحد متناسب با تکنولوژی روز دنیا و مصالح استاندارد رعایت شود، هم هدر رفت انرژی به میزان قابل توجهی در ساختمان کاهش می‌یابد و هم مخاطرات احتمالی ناشی از زلزله به میزان بسیار بالایی قابل مدیریت و کنترل است و نباید فقط به خاطر مشکلات بودجه ای یا طراحیهای اولیه کارشناسی نشده، مسوولیت اجرای نماهای بیرونی ساختمان را تکه تکه و جزء جزء کرد؛ چرا که این روش هم هزینه کارفرمایان را افزایش می‌دهد و هم شدت مصرف انرژی،ضریب ایمنی و شاخص زیبایی نمای ساختمان را مخدوش می‌کند.بگذارید صریح بگویم اگر کارفرمایان ساختمانها تمام شیشه‌های ساختمان خود را سکوریت کنند و از شیشه‌های دوجداره استفاده کنند، مطمئن باشند که نقش برجسته تری در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت. چرا که 85 درصد از انتقال حرارتی از طریق شیشه‌های به کار رفته در درو پنجره و یا نمای شیشه ای ساختمانها صورت می‌گیرد.

اما برخی اعتقاد دارند بخش زیادی از اتلاف انرژی در بخش ساختمان ناشی از پروفیل به کار رفته در پنجره‌هاست؟

ببینید صادقانه می‌گویم که حدود 80 درصد از یک پنجره دوجداره، شیشه است و تنها 20 درصد آن پروفیل است و دعوای ناخواسته یا نادانسته بین فعالان بخش پروفیل UPVC با آلومینیوم تنها بر سرپرت انرژی حاصل از 20درصد پروفیل می‌باشد،( که عدد ناچیزی است ) در صورتی که اگر علمی و کارشناسی شده به این اختلاف دقت کنند متوجه اشتباه خود می‌شوند و رویارویی فعالان صنعت پروفیل آلومینیوم و UPVC اصلا شایسته نیست. چرا که اصل بحث زیر سوال است. به نظرم درصد میزان هدر رفت انرژی از طریق پروفیل آلومینیوم و UPVC به کار رفته در پنجره‌های دوجداره، به اندازه ای ناچیز است که افتادن در وادی اختلافها مشکلی را از این دو صنعت حل نخواهد کرد.

ما با توجه به امکاناتمان پروفیل‌های مختلفی را برای اقلیم‌های متنوع کشور عزیزمان ایران می‌توانیم به مشتریان خود ارائه نماییم که هم اقتصادی باشند و هم متناسب با آب و هوای منطقه مورد استفاده .

از این بحث بگذریم.پیشنهاد مشخص شما در اجرای نمای بیرونی ساختمان به مشتریان چیست؟

اولین پیشنهاد شرکت آلوکد در طراحی و اجرای نما ودرو پنجره‌های ساختمان به مشتریان این است که از شیشه‌های دوجداره سکوریت شده استفاده کنند چرا که علاوه بر افزایش میزان مقاومت این نوع شیشه‌ها، احتمال خطرات جانی ناشی از شکست آنها نیز بسیار پایین است. هشدار می‌دهم استفاده نکردن از شیشه‌های سکوریت در نماهای بیرونی ساختمان در صورت وقوع زلزله قربانیان زیادی را از ما خواهد گرفت. البته فقط این خطرات محدود به زلزله نخواهد بود چرا که با وقوع هر انفجار یا آتش سوزی در داخل و یا بیرون ساختمان این خطرها وقوع خواهد یافت .

قبول دارید که بر سر کیفیت و شکل نماهای ساختمان تضاد نظر زیاد است. علت را در چه می‌بینید؟

بگذارید به عنوان یک فعال و ناظر بر نماهای ساختمان به موضوعی اشاره کنم که ما در خصوص پوسته‌های مدرن ساختمان با افراط و تفریط مواجه هستیم، به نحوی که برخی صد در صد با نماهای جدید و مدرن مخالف هستند یا برخی موافق صد در صدی هستند. من نظرم، حفظ تعادل و نگاه بینابینی است و اصلا تعصب ندارم. اینگونه نیست که مثلا نمای شیشه ای ساختمان را یک نمای صد درصد خطرناک و حادثه آفرین بدانیم، چرا که اگر نمای شیشه ای ساختمان بر اساس استانداردهای روز دنیا و رعایت الزامات فنی طراحی و ساخته شود، بهره وری انرژی در ساختمان را بالا می‌برد، حتی یکی از بهترین دلایل قابل دفاع بودن نماهای مدرن، سبکتر شدن ساختمان است. از این جهت که در خصوص موضوع زلزله، بناهای سبک و دارای اتصالات مفصلی نسبت به بناهای صلب و سنگین، مقاوم تر و ایمن تر هم محسوب می‌شوند. همچنین اضافه کنم که استفاده از آلومینیوم در نماهای ساختمان‌ها، به دلیل خاصیت فلز آلومینیوم، مقاومت بیشتری در برابر خطرات ناشی از زلزله و انفجار نسبت به نماهای سنگی دارد، چرا که نماهای سنگی حالت شکستگی پیدا می‌کنند. خاصیت خمیده شدن فلز آلومینیوم میزان مقاومت ساختمان را افزایش و خطرات احتمالی را کاهش می‌دهد.فراموش نکیند که مهم این است که جزئیات فنی نمای ساختمان درست اجرا شود به گونه ای که اجرای آن دقیق و کارشناسی شده و با نظارت فنی باشد.

رویکرد کلی کارفرمایان به کیفیت نمای بیرونی ساختمان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خوشبختانه در حال حاضر کارفرمایان با برخورداری از تجربه‌های گذشته و بهره گرفتن از مشورتهای کارشناسی شده در اجرای نماهای ساختمان، اصلا حاضر نیستند به بهانه صرفه جویی مادی یا سود بیشتر، خطرات آینده را برای خود یا ساکنان ساختمان نادیده بگیرند و شاهد این هستیم که این روزها بسیاری از کارفرمایان، روی مقاومت و کاهش مخاطرات ناشی از نمای ساختمان حساسیت نشان می‌دهند. هم اکنون در شرکت آلوکد، کارفرمایان طرف قرارداد از اجرای نماهای زیبا اما امن و مقاوم استقبال خوبی نشان می‌دهند.

شما تا چه میزان به کیفیت اهمیت می‌دهید؟

ما در شرکت آلوکد در خصوص تمام محصولات خود شامل : درو پنجره‌ها – انواع نما‌های کرتن وال و فریم لس - لوور – نرده – ورق کامپوزیت ، علاوه بر برگزاری دوره‌های فنی و آموزشی و تخصصی برای همکاران خود ،عوامل اجرایی را با حساسیت بالا انتخاب می‌کنیم، و در انجام کار فقط سود اقتصادی و مباحث تجاری را لحاظ نمی کنیم و صادقانه اعلام می‌کنم که در این سالها، خیلی از پروژه‌ها را به سبب اینکه زیر بار اجرای غیراستاندارد نرفتیم، از دست داده ایم و از این بابت خوشحالیم که نفع تجاری را به هر قیمت در سیاستهای کاری شرکت آلوکد دخیل نمی کنیم.سیاست ما در آلوکد، پایبندی به تعهد حرفه ای و استاندارد سازی است و نه پیشی گرفتن از رقیب به هر قیمت و به هر طریقی و این افتخارماست.و این تعهد محدود به یک خدمت یا کالای خاص شرکت نمی شود و ما در تمام سبد کالایی خود هم متعهد هستیم که استانداردهای بالاتر از عرف را رعایت کنیم و هزینه‌های زیادی را هم برای تحقیق و توسعه در نظر گرفته ایم و مشتریان خود را هم به صورت مذاکرات حضوری و یا نشستهای تخصصی به این سمت سوق می‌دهیم که کیفیت را هرگز فدای قیمت نکنند و تلاش ما این است که مشتریان شرکت آلوکد، قبل از رسیدن به نتیجه و تصمیم نهایی به ما مراجعه کنند و نظر بخواهند.

و سخن آخر؟

اولویت نخست ما در شرکت آلوکد به ویژه در بخش مشاوره و ارائه محصولات، خلق اثر است.شرکت آلوکد تمام اطلاعات را در اختیار مشتری قرار می‌دهد تا بهترین انتخاب را داشته باشند و خیلی خوشحال خواهیم شد تا در طراحی نماهای ساختمانی به کارفرمایان و سازندگان مشورت بدهیم، هرچند که این لزوما به معنای همکاری ریالی با آلوکد نیست. ما به خلق یک اثر هنری در بخش ساختمان افتخار می‌کنیم و از آن لذت می‌بریم.هدف آلوکد چیزی نیست جز تحقق این شعار و اعتقاد قلبی که می‌توان با یک طراحی ساده، کیفیت مطلوب انتخاب درست و البته قیمت مناسب، پیراهنی شکیل، مقاوم، سبک و به صرفه تر بر تن ساختمان کرد و از آفرینش یک اثر لذت برد.

نماهای شیشه ای کرتن وال | شرکت آلوکد اجرای نمای کرتین وال

نماهای شیشه ای کرتن وال| شرکت آلوکد اجرای نمای کرتین والدرباره مهندسی پوسته خارجی ساختمان توصیح بیشتری می‌دهید؟بله؛ امروزه در مهندسی پوسته‌های مدرن ساختمان، سبک بودن، ایستایی و مقاومت سازه‌ها، مصرف بهینه انرژی و البته سرعت و زمان اجرا، معماری و زیبایی ساختمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شرکتهای فعال در این زمینه در ایران خیلی کم هستند ، البته شرکتهایی هستند که به طور جداگانه تنها روی بخشی از نما فعالیت دارند، اما شرکت آلوکد در طراحی و اجرای نماهای مورد تقاضای مشتریان روی پوسته خارجی ساختمان چه نمای آلومینیومی، کامپوزیت ویا نماهای شیشه ای کرتن وال، فریم اس و… فعالیت دارد.چه ویژگی‌هایی در نمای بیرونی ساختمان مد نظر قرار می‌گیرد؟در طراحی نماهای بیرونی یا همان پوسته ساختمان یکی از دغدغه‌ها و انتظارات این است که علاوه بر در نظر گرفتن شاخص زیبایی معماری، مقاومت سازه و سبک بودن، موضوع صرفه جویی انرژی هم دیده شود و ما با جدیت، تمام این ویژگی‌ها را دنبال می‌کنیم تا نمای بیرونی ساختمان را منطبق با خواسته مشتری و حفظ مولفه‌های زیبایی شناختی و البته رعایت مقررات ماده ۱۹ مقررات ملی ساختمان اجرا کنیم.گفتید هدف شما تبلیغ درب و پنجره نیست،نماهای شیشه ای کرتن وال یعنی در این زمینه فعالیت ندارید؟چرا تولید پنجره‌های دوجداره آلومینیومی وUPVC هم جزئی از سبد کالاهای تولیدی شرکت آلوکد است، اما تاکید می‌کنم تلاش ما این است که شرکت آلوکد را نه به عنوان یک تولید کننده درب و پنجره در بازار و صنعت ساختمان بشناسند، بلکه با معرفی برند آلوکد به صورت تخصصی، روی اجرای نمای بیرونی ساختمان کار می‌کنیم و اصلا نمی خواهیم برند آلوکد به نام یک شرکت تولیدی درب و پنجره شناخته شود و برند آلوکد با هدف تخصصی کار کردن روی مهندسی پوسته‌های مدرن خارجی ساختمان با مصالح نوین فعالیت می‌نماید .آیا دنبال هدف خاصی هستید که این همه روی نمای بیرونی ساختمان تاکید دارید و امکانات ویژه ای را پیش بینی کرده اید تا به نیاز مشتریان خود پاسخ دهید؟بله؛ ما آتلیه مشاوره پوسته ساختمان را راه اندازی کرده ایم و همکاران ما در بخش معماری ساختمان روی طراحی‌های ویژه کار می‌کنند و مدتی است که مشاوران ، نماهای شیشه ای کرتن وال کارفرماها، پیمانکاران و انبوه سازان اقبال بسیار خوبی از طراحی‌های شرکت آلوکد نشان داده اند و امروزه شاهد این هستیم که کم کم نمای بیرونی ساختمان را به صورت یک مجموعه واحد در اختیار ما قرار می‌دهند.نماهای شیشه ای کرتن وال سیاست ما این است که در آینده کل مراحل اجرای نمای بیرونی ازمشاور طراحی تا اجرا به صورت یک بسته واحد در صنعت ساختمان سازی دیده شود و ما حاضر هستیم پیشنهادهای متعدد با طراحی‌های متفاوت و رعایت الزاماتی نظیر مقاومت سازه، زیبا بودن نمای بیرونی ساختمان و عدم تحمیل بار اضافه روی ساختمان و البته رعایت اصول مربوط به صرفه جویی انرژی را به فعالان صنعت ساختمان و خصوصأ مشاوران و طراحان محترم پروژه ارائه کنیم. از سوی دیگر کادر مجرب و خلاق مستقر در شرکت آلوکد و مشاوران طرف قرارداد شرکت، آماگی دارند تا با بهره گرفتن از آخرین دستاوردهای روز دنیا در صنعت مهندسی پوسته خارجی ساختمان، تمام نظرات و اطلاعات خود را به متقاضیان ارائه کنند.بگذارید یک سوال مشخص و دغدغه شهروندان را با شما مطرح کنم و اینکه بسیاری از نماهای ساختمان به ویژه در کلانشهرها هرچند به تنهایی ممکن است، جذابیت داشته باشند،نماهای شیشه ای کرتن وال اما در یک نمای کلی بد جوری توی ذوق می‌زند و معماری شهر را تحت تاثیر خود قرار داده تا آنجا که برخی از این نماها را آزار دهنده می‌دانند.چرا؟این سوال را باید از طراحان شهری پرسید که این نازیبایی معماری شهرها ناشی از چیست. چرا که شرکتهای نظیر آلوکد در کنار دست طراحان و مشاوران به عنوان یک آلترناتیو مطرح هستند، به نحوی که این طراحان هستند که با در نظر گرفتن شرایط پیرامونی و ویژگی‌های ساختمان مورد نظر، طرح مدرنی را برای اجرای پوسته خارجی ساختمان پیشنهاد می‌کند.البته حرف شما را رد نمی کنم و تاکید دارم که امروزه ترکیب صحیح از عوامل مرتبط با نمای بیرونی ساختمان، خود یک زیبایی بصری ویژه ای را ارائه می‌کند و بالعکس؛ ممکن است بهترین مصالح ساختمانی را حتی از خارج کشور تهیه کنید و برای نمای بیرونی ساختمان استفاده کنید، اما نباید فراموش کنید ممکن است در نهایت زیبایی بصری نداشته باشد. چرا که برخی از نماهای موجود در کلانشهرها به ویژه تهران، ممکن است در شهرهای اروپایی زیبا به نظر برسد، اما به دلیل عدم نگاهی یکپارچه و همه جانبه به بافت شهری در طراحی و اجرای نمای بیرونی ساختمان، شاهد یک نوع نازیبایی شهری هستیم. یادمان باشد ممکن است یک نمای ساختمان در منطقه قدیم شهر لندن برای اجرا در منطقه مدرن این شهر اصلا زیبا نباشد و بالعکس و ما نباید با کپی برداری صرف از نماهای ساختمان و اجرای آن براساس توپولوژی منطقه، اقدام به تغییر یا طراحی نمای ساختمان خود کنیم.

نماهای شیشه ای کرتن وال | شرکت آلوکد اجرای نمای کرتین وال