سقف شیشه ای

سقف شیشه ای (SKY LIGHT)

باتوجه به پیشرفت روز افزون صنعت آلومینیوم و تلفیق مهندسی سازه با این صنعت و دستاوری جدید تکنولوژیکی در تولید اقلام و اتصالات ، محصول آلومینیومی (در و پنجره نما) با ضریب اطمینان قابل قبولی در اختیار مصرف کنندگان ، کارفرمایان و معماران بناها قرار گرفته است .

اجرای جداره های نورگذر در سقف ها و تلفیق این نوع فضاها با سازه های اصلی بنا امروزه در دستورکار معماران باتجربه و معماران جوان قرار گرفته است .

در این گفتار سعی خواهیم کرد اشاره ای به این مبحث داشته باشیم .

امروزه و به صورت مستمر اخبار متعددی در خصوص تولید شیشه هایی با قابلیت های فنی بالا در اختیار ما قرار میگیرد . بهبود مولفه هایی از جمله :LR/UV/HGC/SC/U-VALUE و امکان تولید شیشه های لمینیت ، نشکن و مقاوم در برابر ضربه ، امکان استفاده وسیع شیشه را به راحتی فراهم ساخته است ، حتی در سقف بناها .  اما جهت نگهداری این شیشه ها مطمئناً به محصول دیگری نیز  نیاز داریم که تمام وظایف یک سقف استاندارد را نیز داشته باشد . Sky lightهای آلومینیومی در این خصوص راهگشای بسیار مناسبی هستند .

  • در مکان هایی که جهت پوشانیدن سقف از سازه فضایی استفاده می شود ، جهت پوشانیدن این گونه فضاها از سازه های Sky light استفاده می گردد .
  • درفضاهایی مانند گنبدها و طاق ها نیز می توان از سیستم های Sky light به راحتی بهره گرفت .
  • با کمتر شدن فضاهای سبز در شهر ها ساخت ساختمان های اکولوژیکی ، در ساخت و سازهای شهری نمود بسیار بیشتری پیدا کرده است . با افزایش ارتفاع و دوری از فضاهای سبز برای واحدهایی که در این ارتفاع قرار می گیرند ایجاد تراس هایی که بتوان در آنها از فضای سبز استفاده کرد ، امری لازم به نظر می رسد .

Sky lightها در این خصوص نیز به کمک تکنولوژی آمده و تراس هایی با این ویژگی را می توان با کمک آنها ایجاد کرد . البته این سازه ها  به جز ایجاد فضاهایی دلپذیر در داخل بناها زیبایی دوچندانی نیز از لحاظ استاتیکی به سازه بنا می بخشد .

در طراحی سقف ها(اینگونه پوشش ها) عواملی موثر وجود دارند ، از جمله :

  1. فاکتورهای بیرونی
  2. فاکتور معماری و فرهنگ بومی
  3. نوع سازه و کاربری نما
  4. نوع معماری بنا و یا نوع جریان روح معماری بنا
  5. امکان استفاده از مصالح مطابق استاندارد (سقف های شیشه ای محاسبه شده و استاندارد)
  6. رعایت مقررات ملی ساختمان .

سقف ها یکی از قسمت های جدا نشدنی یک ساختمان می باشند ، چه از لحاظ سازه ای چه از لحاظ زیبایی ، ایستایی ، آب بندی و هوابندی ، مقاومت حرارتی و… ، البته از لحاظ سازه ای و محاسبات مهندسی نیز بسیار حساس و مهم می باشند . با استفاده از سازه های Sky light در بناهایی که در حال ساخت هستند (البته با رعایت اصول معماری ، بومی و فرهنگی ، سازه ای ، منطقه ای) سقف های زیبا و امن را می توان در بناهایی از جمله مرکز تجاری ، علمی و آموزشی ، مسکونی ، اداری ، صنعتی و تجاری ایجاد کرد . می توان از اینگونه سازه ها جهت هدایت بیشتر نور به داخل فضا و زیبایی معماری بنا بهره مند گردید .

رعایت سرفصل های مهم از جمله ، محاسبات زلزله – باد – برف و همچنین وزن شیشه ها همانند سیستم های رایج کرتین وال امری لازم و ضروری می باشد .

اجرای حجم های وسیع با سطح نورگذر بزرگ به راحتی قابل محاسبه و اجرا می باشند .البته فاکتورهایی ازجمله نوع سیستم انتخابی درخصوص Sky light ، نحوه آب بندی (استفاده از چسب هایی با استانداردهای لازم در این خصوص) و مجری با سابقه اجرایی و اطلاعات مهندسی با تجربه اجرایی ، در این خصوص نقش موثر و سازنده ای را می تواند ایفا کند .

شرکت آلوم کاردینه (آلوکد) به نمایندگی شرکت (FTI (facade testing institute در ایران این خدمات را ارائه می کند .

جهت مشاهده مشخصات اختصاصی این نوع سیستم های آلوکد کلیک نمایید.