شروط لازم جهت ارایه یک سیستم درب و پنجره و یا نمای آلومینیومی خوب

بدلیل کیفیت ، مقاومت و زیبایی خاص، آلومینیوم محصولی است که امروزه در پروژه هایی که به این موارد اهمیت    می دهند و پروژه های ویژه و لاکچری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. لیکن محصولات مورد استفاده آلومینیومی در درو پنجره و نمای بناها دارای چه حداقل هایی باید باشند؟

کیفیت پروفیل ها:

پروفیل های تولیدی در کارخانه های معتبر بر اساس استاندارد اروپا از بیلتهای ۶۰۶۰-T5 و بر اساس استاندارد آمریکا از بیلتهای ۶۰۶۳-T5 تولید می گردند ( EN12020-1) کارخانه های تولید کننده بیلت این گواهینامه ها را در اختیار کارخانه های تولید پروفیل قرار می دهند.

از جمله خواص بیلتهای فوق می توان به قابلیت جوشکاری خوب ، مقاومت به خوردگی و جلوه آنودایز بسیار خوب و قابلیت  ماشین کاری آنها اشاره نمود.

خواص فیزیکی آلیاژ ۶۰۶۳ در ذیل ذکر شده است :

در تولید پروفیل های اکسترود شده نیز رعایت استاندارد EN755-1 جهت دستیابی به پروفیل هایی با کیفیت بالا توصیه می گردد .

جهت مقاومت پروفیل ها در برابر بارهای ناشی از باد و بار سازه به غیر از زهوارها و درپوش های سیستم کرتن وال ، ضخامت پروفیل ها میبایست از ۸/۱ میلی متر بیشتر باشد و در  مقاطع بزرگتر با احتمال تحمل بارهای بیشتر این رقم از ۲ میلیمتر کمتر نمی باشد حتی در  صورتیکه محاسبات اجازه استفاده از ضخامت های کمتر از ۸/۱ میلیمتر را بدهد بهتر است از پروفیلهای با ضخامت مطرح شده استفاده گردد خصوصا در مباحث مربوط به نما و سیستم های کرتین وال

پروفیل های ترمال بریک :

جهت تولید پروفیلهای ترمال بریک بطور حتم میبایست از دو پل حرارتی استفاده نمود و فاصله بین دو پل حرارتی از ۱۵ میلیمتر کمتر نباشد و نیز استفاده از پلی آمیدهایی که از الیاف شیشه جهت تقویت و افزایش مقاومت حرارتی تولید میشوند در این خصوص نسبت به استفاده از pvc  های سخت بسیار مناسب تر می باشند .

در  یک پنجره سطح شیشه ۸۵ % از حجم کل پنجره را شامل می گردد .

ضریب انتقال حرارت در شیشه ۴ + ۱۲ + ۴ برابر  با  K W/ ۸۷/۲  میباشد و همچنین ضریب انتقال حرارت پنجره که طی فرمولی ویژه بدست می آید براساس اطلاعات ضریب انتقال حرارت شیشه و ضریب انتقال حرارت آلومینیوم محاسبه می شود ( در شماره ۱۲۰ – مهرماه ۹۶ به طور کامل در این خصوص اطلاعات ارایه شده است )  بنابر این:

ضریب انتقال حرارت پنجره براساس استاندارد DIN4108  ( بند ۲/۲ ) میبایست مابین K W/  ۵/۳   تا ۶/۲ باشد .

سطح پروفیل

پروفیل های آلومینیومی در  و پنجره و نما و پروفیل های مورد استفاده در ساختمان ها به دو نوع آنودایز و یا رنگ پودری الکترواستاتیک مورد استفاده قرار میگیرند . این رنگها براساس استاندارد TS4922        انجام میپذیرد .( حداقل ضخامت رنگ پودری الکترواستاتیک ۶۰ میکرون و ضخامت رنگ آنودایز ۱۴ – ۱۰ میکرون میباشد )

قطعات و اتصالات

دستگیره ها ، لولا ها ، گوشه های آلومینیومی ( پانچی و یا دگمه ای ) ، واشرها و تمام اتصالات میبایست براساس کاتالوگ های تولیدی شرکت های تولید درب و پنجره بطور کامل بر روی پنجر ها نصب گردند .

شروط لازم جهت تولید و نصب پنجره ها و نماها

  • شرکت تولید کننده پنجره ها میبایست دارای ماشین آلات حرفه ای و اطلاعات لازم در این خصوص باشد و بهتر است از مابین شرکت هایی که عضو سندیکای آلومینیوم و یا دارای پروانه بهره برداری و یا جواز کسب معتبر هستند انتخاب شوند .
  • شرکت تولیدی پنجره میبایست در هنگام تولید پنجره از اتصالات گوشه آلومینیومی استفاده نماید و جهت این امر می بایست دستگاه مخصوص پرس آلومینیوم داشته باشد . استفاده از گوشه های فلزی آهنی توصیه نمی گردد .

بهتر است در هنگام تولید پنجر ه ها و اتصال گوشه های ۴۵ درجه از چسبهای مخصوص گوشه استفاده نمود .

  • تعبیه راه آب در درب و پنجره ها ضروری میباشد .
  • در هنگام نصب پنجره ها فاصله مابین کادر کاذب آهنی و پنجره را حتما میبایست با چسب های ماستیک و یا سیلیکون مناسب پوشانید .
  • استفاده از واشرهای EPDM در تمامی سیستم های درب و پنجره و نما ضروری میباشد و واشرها باید بطور کامل تمامی سطوح را پوشش دهند .
  • در پروفیل های درب و پنجره مابین لنگه و چهارچوب استفاده از ۲ و یا ۳ واشر آب بندی و هوابندی توصیه میگردد .

وظایف این واشرها ممانعت از ورود و خروج هوا ، گرد و غبار و آب میباشد .

  • پنجره های تولیدی در کارخانه ، هنگام ارسال می بایست بسته بندی شوند تا از خط و خش و ضربه و در نتیجه خرابی پنجره جلوگیری گردد .
  • در هنگام نصب شیشه ها در پنجره ها حتما میباست از تاکوزهای ویژه پلاستیکی ، و جهت عدم افتادگی لنگه های درب ها و یا پنجره ها از تاکوزهای ویژه قابل تنظیم استفاده نمود .
  • در دربهای ورودی و یا پر رفت و امد علاوه بر استفاده از پروفیل های ویژه میبایست از لولاهای دربی پرتردد با حداقل طول ۱۰ سانتی متر استفاده نمود.
  • به در و پنجره ها و یا نمای نصب و تکمیل شده نباید مصالحی از جمله سیمان ، گچ و ... تماس پیدا کند بهتر است مرحله نصب این محصولات پس از پایان این موارد در ساختمان انجام گیرد و یا از برچسبهای محافظ بر روی پروفیل ها استفاده شود تا پس از اتمام کار برچسبها از پروفیل ها ( در ، پنجره و یا نما ) جدا شوند .

آنچه مبرهن است، ماشین آلات حرفه ای و تجربه کاری مناسب در تولید یک محصول درب و پنجره آلومینیومی لازم و ملزوم یکدیگر می باشند، هم چنین استفاده از سیستم های محاسبه شده با پروفیل و یراق آلات دقیق که توسط کارخانه های معتبر تولید می شوند و دارای اطلاعات لازم در خصوص عایقهای حرارتی، هوابندی، آببندی ، مقاومت فشار باد و حدود تراز مجاز فشار صوت هستند در ارایه یک محصول استاندارد و قابل قبول ضروری خواهد بود .