سرامیک خشک

امروزه مهندسی نما از مباحث مهم در عرصه ساخت نماهای زیبا ، مقاوم و با هویت می باشد.p p از انواع نماهایی که امروزه ، مورد توجه سازندگان قرار گرفته علاوه بر ورق های کامپوزیت آلومینیومیp p 1- ورقهای ، فقط آلومینیومی با زیرسازی آلومینیومی به نام تجاری ALU COTTA p p2- سرامیکهای نما ، با زیر سازی آلومینیومی و با دو نوع تکنیک نصب  کلیپسی(Visible)  و   پنهان (invisible) می باشد.  

جهت مشاهده مشخصات اختصاصی این نوع سیستم های آلوکد به نشانی www.Alucad.ir مراجعه نمائید.

نمای ساختمان خشک از جمله به روزترین نماهای  ساختمانی روز دنیا ست که به روش نصب خشک اجرا می شود . سرامیک خشک به عنوان بخش پوششی و نمای ساختمان می باشد . می بایستی استحکام کافی در مدل منفرد و کمترین جذب آب ممکن را داشته باشد . نمای سرامیک خشک کاربردهای مختلف تجاری ،اداری ، مسکونی ، و همچنین بخش های داخلی ساختمان ، پایانه ها و ایستگاه های مترو و ... می تواند مورد استفاده قرار گیرد . سرامیک خشک تولید شده مخصوص نما به دو شکل در ابزار صنعت ساختمان عرضه می گردد که شامل سرامیک مجوف و سرامیک توپر که اصطلاحا سرامیک یک سانتی متری و یا فول بادی گفته می شود .

سرامیک خشک :

باتوجه به قیمت بالای سنگ و باری که سنگ به ساختمان تحمیل می کند ، در برخی کشورها استفاده از سرامیک به عنوان نمای ساختمان رو اجرا قابل ملاحظه ای پیدا کرده است ، نمای سرامیک در مقایسه با سنگ وزن کمتری دارد.

نمای سرامیک خشک :

نماهای سرامیک به دو دسته تقسیم می شوند:

 • نمای سرامیک مهار شده یا خشک شامل نمای سرامیکی پرسلان و نمای سرامیکی تهویه شدند.
 • نمای سرامیکی چسبانیده شده.

ویژگی های نمای سرامیک خشک :

 • نصب خشک سرامیک: یک روش نصب سرامیک های مورد استفاده در نما روش نصب خشک می باشد.
 •  در این روش (Terra cotta) مشخصات و الزامات سرامیک های پورسلان یا سرامیک های تهویه شونده
 •  آورده شده است.ISIRI 25در استاندارد ملی

اجزای یک سیستم نصب خشک سرامیک به شرح زیر است :

 1. ریل های قائم آلومینیومی با درزبند که به دیوار پشتیبان به وسیله براکت ها و بست های مورد نیاز متصل شده است.
 2. بست های آلومینیومی با واشرهای عایق که بست ها به ریل ها به نحو مناسبی متصل می شوند و واشرها مانع ایجاد صدای لرزش حاصل از باد می شوند.
 3. پانل های سرامیکی با ابعاد استانداردکه توسط بست ها مهار می شوند. بست های آلومینیومی در حفره های قطعات قائم آلومینیومی کار گذاشته می شوند و از درزبند برای جلوگیری نفوذ هوا به پشت سرامیک ها استفاده می شود.

اجزای سیستم اتصال خشک

-دیوار پشتیبان : دیوار پشتیبان نما که بار سیستم اتصال خشک سرامیکی به آن وارد می شود باید از نظر دارا بودن سطحی صاف و شاقولی و در محدوده رواداری های مجاز و شرایط تعیین شده برای نصب سیستم سرامیکی بررسی شود.

-زیرسازی : زیرسازی نصب خشک سرامیک ، متشکل از پروفیل های قائم و براکت های اتصال می باشد که این پروفیل ها و براکت ها از آلیاژ آلومینیوم با حداقل ضخامت 2 میلی متر تشکیل شده است این پروفیل ها و براکت ها به نحوی دیوار پشتیبان متصل می شوند که قادر به تحمل انبساط و انقباض حرارتی و همچنین تغییر شکل های تکیه گاه باشند به طوری که باعث ایجاد تنش و آسیب در پوشش نما نشود اجزای اتصال پروفیل به دیوار پشتیبان به شرح زیر می باشند:

الف) براکت ها

 • به طور کلی دو نوع براکت (نشیمن) در ساختماه این نوع نما مورد استفاده قرار می گیرد: 1- براکت های نگه دارنده: این براکت ها بارهای ثقلی ، بار باد و زلزله را به سازه منتقل می کنددو معمولا به کف های سازه ای متصل می شوند.
 • براکت های حائل( پشت بند ) : این براکتها بارهای باد و زلزله را منتقل کرده و به دیوارهای پشتیبان متصل می شوند.

ب) پروفیل های قائم

پروفیل های قائم با مقاطع متفاوت که نمونه هایی ازآنها در شکل زیر نمایش داده شده است تهیه می شوند این پروفیل ها باید برای بارهای باد و زلزله طراحی شوند.

سرامیک خشک

اتصالات

بست ها جهت اتصال پروفیل ها به یکدیگر و همچنین اتصال براکت ها مورد استفاده قرار میگیرند بست ها باید از فولاد ضدزنگ ساخته شوند.ابعاد بست و نوع اتصال دهنده و فواصل نصب بست ها به ساختمان با توجه به بارهای وارده برنما محاسبه شود. نوع، موقعیت و تعداد مهارهای براکت ها به دیوار پشتیبان بستگی به مشخصات مکانیکی اتصال و نیروهای منتقل شده از نما به دیوار پشتیبان توسط اتصال دارد. از واشرهای پلاستیکی مقاوم در برابر ضربه بین بست و مصالح غیر مشابه (مانند فولاد یا مصالح سیمانی یا ریل های آلومینیومی) برای جلوگیری از واکنش های گالوانیک و تراز کردن و همسطح کردن بست ، استفاده می شود. هر ریل قرار گیری پانل سرامیکی با حداقل 2بست برای ایجاد مهار کافی به دیوار پشتیبان متصل می شود.

نمای خشک سرامیک

نصب خشک سرامیک پرسلانی

-سیستم نصب نمایان: این روش مطمئن ترین روش نصب سرامیک های پرسلان به روش خشک است. در این روش بست به گونه ای نصب می شود که سرامیک در داخل آن قرار گرفته و توسط بست مهار شود بست به زیرسازی و شبکه آلومینیومی مطابق شکل زیر کوره ای متناسب با رنگ سرامیک، رنگ کرد.


نمای سرامیک خشک نمای ساختمان سرامیک خشک اجرای نمای سرامیک خشک

نحوه نصب سرامیک:

مراحل نصب سیستم نمایان عبارت است از :

 1. پس از طراحی المان های نما ، براساس طرح به دست آمده براکت ها به وسیله بست های مکانیکی به دیوار پشتیبان متصل می شوند.
 2. پس از آن پروفیل های عمودی روی براکت ها متصل شده و به صورت شاقولی نصب می شوند.
 3. در این مرحله پوشش عایق به وسیله بست های مناسب به دیوارپشتیبان متصل می شود.
 4. پس از برپا کردن پروفیل های قائم ، بست های اصلی به پروفیل متصل می شوند.
 5. پروفیل پلاستیکی در محل شیار پروفیل قائم جاگذاری می شود.
 6. دراین مرحله فاصله دهنده برروی گیره ها متصل شده و به وسیله بست های گیره در محل خود قفل میشوند.
 7. فاصله دهنده های متصل به بست ها وظیفه ایجاد فاصله 4 تا 8 میلی متری را دارند و پس از قرارگیری در محل خود به وسیله پرچ در جای خود ثابت می شوند.
 8. نما به وسیله تکرار این فرایند ساخته می شود.

در روش نصب نمایان برای اتصال سرامیک به پروفیل ها می توان از بتونه نیز استفاده کرد در این حالت ، اولین مرحله نصب گیره به وسیله پیچ های خودکار به پروفیل های قائم قرار داده می شود. پس از نصب سرامیک ها این لایه بتونه باعث افزایش امنیت قطعات متصل شده به نما و جلوگیری از حرکت سرامیک ها می شود. در مرحله بعد بست ها به وجه بالایی سرامیک ها متصل شده و به وسیله پیچ به پروفیل های قائم محکم می شود. سایر سرامیک ها نیز به این ترتیب متصل شده و در محل خود ثابت می شوند. توصیه     می شود که ساخت از پایین به بالا صورت گیرد.

نصب سرامیک خشک

 سیستم نصب نمایان با استفاده از پرچ

این سیستم برای سرامیک های پرسلان قابل استفاده است. برای جلوگیری از اتلاف بالای مصالح و خرد شدن آنها توصیه می شود که سوراخ کاری های مورد نیاز در سرامیک با توجه به فواصل قاب آلومینیومی در کارخانه انجام شود و سوراخ کاری های قاب آلومینیومی در سایت انجام شود.

سرامیک خشک نما

سیستم نصب پنهان

الف) سیستم نصب با مهار و قلاب: در این سیستم مهار و قلاب در پشت سرامیک ها تعبیه شده و پس از ریل کشی برروی ساختمان نصب و رگلاژ خواهند شد. رگلاژ هرکدام از سرامیک ها و تعویض هر کدام در هر نقطعه ای از سطح نما امکان پذیر است.


آماده سازی پانل سرامیکی

 به گیره Plug-in آماده سازی پانل سرامیکی شامل مراحل زیر می باشد: 1- وارد کردن

2-قرار دادن و محکم کردن پیچ در محل بست

پس از این مراحل پانل سرامیکی آماده نصب برروی پروفیل ها می باشد.نحوه نصب سرامیک خشک

 1. پس از طراحی المان های نما براساس طرح به دست آمده ، براکت ها به وسیله اتصال مکانیکی یا شیمیایی به دیوار پستیبان متصل می شوند.
 2. در این مرحله پوشش عایق به وسیله بست های مناسب به دیوار پشتیبان متصل می شود.
 3. در این مرحله پروفیل های قائم نصب شده و شاقولی می شوند.
 4. پس از ایجاد سوراخ ها به وسیله پرچ در محل خود قفل می شوند. پرچ ها بر اساس مشخصات پروژه مورد استفاده قرار می گیرند.
 5. پروفیل های افق در ارتفاع مناسب در محل قرار داده می شوند.
 6. پانل سرامیکی باید به وسیله آویزان کردن بست پشت پانل به پروفیل های افقی در محل خود قرارداده شوند.
 7. در نهایت ، جهت به دست آمدن درز افقی مناسب ، پانل به وسیله پیچ تنظیم قرار گرفته روی بست در محل مناسب خود قرارداده می شود.

ج- سیستم نصب با چسب صنعتی

پس از زیرسازی اولیه و آماده کردن سطوح مناسب جهت اجرای چسب ، سطوح چربی زدایی شده و پس از زدن پرایمر مخصوص،سرامیک ها با چسب دو جزئی مخصوص به دیوار متصل می شوند. روش نصب با چسب صنعتی جهت مصالحی از قبیل سرامیک پرسلانی برای تا ارتفاع 3 طبقه و حداکثر 10متر قابل استفاده می باشد.

ویژگی های سرامیک های خشک مجوف

۱٫این نوع سرامیک به دلیل داشتن سوراخ هایی در ضخامت خود مزیت های عایق بندی بیشتری دارند .هوای موجود در حفره های خالی از نفوذ هوای سرد یا گرم از طریق بدنه سرامیک جلوگیری میکند و نقش عایق را در ضخامت سرامیک خشک بازی می کنند .

۲٫به دلیل سوراخ های موجود در بدنه سرامیک در صد قاب توجهی از حجم سرامیک های خشک شامل هوا خواهد بود که این موضوع باعث کاهش وزن بخش پوشش نمای خشک می گردد .

۳٫این نوع سرامیک با داشتن حالت کام و زبانه در دو وجه بالا و پایین آن ها آب بندی درزهای افقی نمای سرامیک خشک را به طور به هیچ ۱۰۰ درصد حل می کنند طوری که هوا پشت آن ها وجود دارد اما آب و رطوبت به هیچ وجه به پشت آن ها نفوذ نمی کند .

۴٫سرامیک خشک دارای قطعات مخصوص برای کنج ها ، کف پنجره ها و فلاشینگ های ساختمان است که ظرافت زیاد به نمای تمام شده و قابلیت  رگلاژ و آب بندی بالا را به محصول می دهد .

ویژگی های سرامیک خشک توپر

۱٫این نوع از سرامیک ها هم همان خاصیت جذب آب کم را نیز دارا می باشند .

۲٫ابعاد تولید شده این محصول ۱۲۰ در ۶۰ می باشد و قابلیت برش به اندازه های مورد نظر طرح را دارد .

۳٫اکثر جزییات اجرایی مربوط به سرامیک خشک مجوف چه به لحاظ ویزیبل و چه به لحاظ اینویزیبل برای این نوع سرامیک خشک  نیز امکان پذیر است .

۴٫برای سیستم های اجرای مخصوصی در نصب این سرامیک به لحاظ نمایان بودن و یا غیر نمایان بودن طراحی و قطعات آن تولید شده است که تمام استانداردهای جهانی لازم را دارد .

قیمت های تمام شده سرامیک های خشک توپر نسبت به سرامیک های دیگر کمتر است .

روش ها نصب با کیپس و ریل افقی

در این روش سرامیک خشک مجوف با مقطع مخصوص طراحی شده و به صورت شیاردار ، بر روی ریل های آلومینیومی متصل می شوند . ضخامت سرامیک های مجوف در با مقطع مخصوص طراحی شده به صورت شیاردار ،بر روی ریل های آلومینیومی افقی قرار می گیرند و ریل های افقی بر روی زیر سازی آهنی یا آلومینیومی متصل است .

ضخامت سرامیک های مجوف در این سیستم کمتر است و در نهایت وزن کلی نما سبک تر خواهد بود .

سیستم های اجرای نمای سرامیک خشک توپر – یک سانتی متری-فول بادی

شرکت آلوکد به عنوان فعال در زمینه ساختمان و نمای ساختمان برای نصب سرامیک های توپر از  سه روش روز دنیا استفاده می کند .

۱ - روش نمایان :

در این روش تایل های سرامیکی خشک بوسیله قطعات کلیپس استینلس استیل ، بر روی ریل های آلومینیومی زیر سازی در فواصل مشخص شده متصل می گردند . رنگ کلیپس ها با رنگ سرامیک انتخابی بوسیله رنگ پلی استر با روش الکترواستاتیکی یکسان است می گردد .در محل اتصال سرامیک به ریل  نیز ، لاستیک های EPDM با کیفیت بالا جهت جلوگیری از لغزش سرامیک ها قرار می گیرند.

۲ - سیستم کیل

اتصالات سیستم کیل ، در واقع اتصالات مکانیکی مخفی بدون نیاز به چسب هستند که برای پوشش دادن نما به وسیله انواع مصالح گوناگون به وجود آمده اند . این سیستم در صنعت ساختمان، به طور گسترده جهت پوشش نما، دیوار های داخلی و خارجی و حتی سطوح بام (در معرض باران) استفاده می شود . در این روش سرامیک خشک از طریق اتصالات آلومینیومی مخصوص به نام کلمپ بر روی ریل های آلومینیومی افقی مخصوص این سیستم متصل می شوند .

۳ - سیستم شیاری

در این روش ابتدا بر قسمت پشت سرامیک ها به وسیله دستگاه اتوماتیک شیار زن شیارهایی تعبیه می شود . به وسیله شیار زن ، شیار های خاصی در دو جهت معکوس ایجاد می شود و سپس کلمپ ها به وسیله برجستگی هایی که دارند توسط چسب مخصوص داخل این شیار ها کاملا محکم می شوند . بعد از آن سرامیک ها از طریق کلمپ بر روی ریل مستقر شده است و به وسیله پیچی که بر روی کلمپ تعبیه شده است در محل خود رگلاژ می شوند .

چرا نمای خشک به وجود آمد ؟

اولین بار در دهه ۷۰ میلادی ، معمارانی در کشور آمریکا تصمیم به نصب سنگ بر روی آسمان خراش ها عظیم به روش خشک گرفتند . دلیل طراحی به این شکل مقاومت نمای ساختمان در برابر نیروی شدید باد در ارتفاعات بود و این روش مدرن مورد تایید استاندارد های جهانی و مورد توجه بسیاری از معماران جهان قرار گرفت .

در ایران نیز برای اولین بار در دهه ۷۰ شمسی این روش مورد استفاده قرار گرفت  گرفت و همچنین در سال های اخیر معماران و سازندگان صنعت ساخت و ساز کشور از مزایای این سیستم آگاه و از آن در ساختمان های خود بهره برده اند.

پیش از این متریال نما ، با ملات یا چسب سیمانی به سازه اصلی ساختمان فیکس می شد، در این روش نصب امکان استفاده از عایق کاری برای سازنده وجود نداشته و همچنین در ارتفاعات زیاد بار باد وارد شده به سازه باعث کاهش استحکام متریال نما و نهایتاً باعث سقوط آن شده که خطرات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت

نمای ساختمان | شرکت آلوکد اجرای نمای کرتین وال

نمای ساختمان | شرکت آلوکد اجرای نمای کرتین والسخن ما با کارفرمایان و سازندگان و مهندسان عمران این است که حتما پیش شرطهای فنی و جزئیات نمای ساختمان را از ما بخواهند و پس از دریافت نظرات مشورتی و طرحهای پیشنهادی تصمیم بگیرند. چرا که ممکن است درابتدا بسیاری از پیشنهادها برای ساختمان زیبا به نظر برسد، اما وقتی به اجرا گذاشته می‌شوند، به دلیل نادیده گرفتن نماهای ساختمان‌های مجاور و یا ساختار معماری محل وقوع ساختمان، نمای اجرا شده زیبایی لازم را نداشته باشد و به اصطلاح توی ذوق افراد بزند. بگذارید مثالی بزنم، هر فریم عینکی برای هر چهره ای زیبا نیست.پس از کارفرمایان و سازندگان و مهندسان عمران درخواست می‌کنیم از ما بخواهند تا متناسب با چهره ساختمان، فریم متناسب با آن را پیشنهاد کنیم و ما صد درصد آمادگی داریم تا تمام داشته‌های فنی، تجربی و اطلاعات به روز دنیا را در زمینه طراحی و اجرای نمای بیرونی در اختیار مشتریان خود قرار دهیم و حق انتخاب البته با آنها خواهد بود.چه اولویت‌هایی را دراجرا در نظر می‌گیرید؟اولویت شرکت آلوکد این است که در ابتدای پروژه، از ما مشورت بگیرند و بخواهند تا نمای پیشنهادی را بر اساس مطالعات شرایط ساختمان و محیط پیرامونی به آنها ارائه کنیم و یا نقشه‌های فاز دوم ساختمان را به ما بدهند و از ما مشاوره بخواهند. ما آمادگی کامل داریم تا اطلاعات مورد نیاز را به مشتریان بدهیم و خودشان در نهایت تصمیم گیری کنند .در حال حاضر وضعیت به گونه ای است که ۸۰ درصد مشتریان تصمیم خود را در ارتباط با طراحی و معماری پوسته خارجی ساختمان می‌گیرند و تنها برای اجرای آن با هزینه مناسب، به شرکت‌هایی نظیر آلوکد مراجعه می‌کنند. اما مصمم هستیم که این سیاست را تغییر دهیم و در آینده نزدیک ۸۰ درصد مشتریان به جای نهایی کردن تصمیم خود، ابتدا به ساکن، از ما بخواهند تا بهترین پیشنهاد را برای ساختمان متناسب با بودجه پیشنهادی آنها عرضه کنیم.چرا می‌خواهید این تغییر را اجرا کنید؟تغییر نگاه مشتریان شرکت آلوکد از اجرای صرف نمای نهایی شده، به سمت طراحی و اجرای نمای پیشنهادی شرکتهایی نظیر آلوکد چند ویژگی برجسته دارد که یکی از آنها اجرای نمای برتر بر اساس مصالح مختلف و هماهنگی اجزاء نما است. دوم جلوگیری از دوباره کاریهای ناشی از تغییر در طراحیها و مدیریت بودجه پیش بینی شده برای ساختمان است که بسیار برای کارفرمایان و مشتریان حیاتی است. چرا که اکثریت کارفرمایان، بودجه مشخصی برای نمای ساختمان خود پیش بینی و برآورد نمی کنند و چون اطلاعات اولیه را در نظر نمی گیرد، ممکن است وقتی پیشنهادهای قیمت را ببینند، شوک زده شوند. تجربه نشان داده است، آن دسته از کارفرمایان که در اثر افزایش هزینه‌های ناشی از اجرای نمای ساختمان اقدام به بازنگری در نماهای پیش بینی شده به صورت درست نمی کنند نه تنها هزینه تمام شده خود را بالا می‌برند که حتی زیبایی ساختمان و الزامات فنی مورد نظر را نادیده می‌گیرند که در نهایت خودشان زیان می‌بینند در حالی که اگر از ابتدا این هماهنگی‌ها انجام شود، هم از بابت مدیریت منابع و بازده اقتصادی و هم از حیث اجرای فنی و زیبایی نمای ساختمان، دیگر جای نگرانی ندارند.بنابراین اگر ابتدا به ساکن به شرکت‌هایی نظیر آلوکد مراجعه کنند و مشورت بخواهند متناسب با بودجه آنها به صورت واقع بینانه نماهای قابل اجرا با مصالح مختلف به آنها پیشنهاد می‌شود و دیگر نیازی به دوباره کاری به دلیل کسری بودجه و یا تغییر نقشه نمای ساختمان نخواهند داشت.فرایند همکاری شما در حال حاضر چگونه است؟هم اکنون همکاران ما به پروژه‌های مختلف برای مبادله اطلاعات مراجعه می‌کنند و حتی درخواست می‌دهند تا اطلاعات پروژه را در اختیار ما قرار دهند تا به آنها نظر مشورتی بدهیم و این بدین معنا نیست که حتما با شرکت آلوکد باید کار کنند.ما پیشنهاد خود را می‌دهیم اما اعتقاد داریم انتخاب نهایی با مشتری و حق اوست، و وظیفه این مجموعه پیشنهاد اولیه و ارائه اطلاعات درست و کارشناسی شده به مشتریان است تا بدانند بهترین انتخاب کدام است.بگذارید برخی دغدغه‌های کارشناسان را مطرح کنم و از شما به عنوان یک فرد شناخته شده در این صنعت نظر بخواهم که چرا برخی از ساختمان‌ها نمای زیبایی دارند، اما اتلاف انرژی آنها بالاست یا اشکالات ساختاری زیادی در آنها دیده می‌شود؟ببینید! بخش عمده از نماهای ساختمان از شیشه تشکیل می‌شود. اولا باید دقت کرد که ما تولید کننده شیشه نیستیم، بلکه خریداراین محصول هستیم. بنابراین، انتخاب شیشه و مصالح نوین ساختمان برای مدیریت مصرف انرژی از طریق نمای بیرونی ساختمان ودر و پنجره‌ها بسیار، بسیار حیاتی است. افزون بر اینها فراموش نکنید که ایران یک کشور زلزله خیز است. پس باید مقررات ملی ساختمان در خصوص مقاوم سازی و استانداردسازی، هم در بخش کلی ساختمان و هم در نماهای بیرونی ساختمان به ویژه از حیث استحکام و ایمنی شیشه‌های به کار رفته را جدی گرفت.معتقد هستیم غفلت از مقررات ملی ساختمان و بازنگری نکردن و به روز نشدن این مقررات از یک سو و دل بستن به بگیر و ببندها و افسوسهای پس از زلزله احتمالی از سوی دیگر، فایده ای نخواهد داشت و ما باید علاج واقعه را قبل از وقوع انجام دهیم.حرف ما این است که اگر اجرای نماهای بیرونی ساختمان، به صورت یک بسته واحد متناسب با تکنولوژی روز دنیا و مصالح استاندارد رعایت شود، هم هدر رفت انرژی به میزان قابل توجهی در ساختمان کاهش می‌یابد و هم مخاطرات احتمالی ناشی از زلزله به میزان بسیار بالایی قابل مدیریت و کنترل است و نباید فقط به خاطر مشکلات بودجه ای یا طراحیهای اولیه کارشناسی نشده، مسوولیت اجرای نماهای بیرونی ساختمان را تکه تکه و جزء جزء کرد؛ چرا که این روش هم هزینه کارفرمایان را افزایش می‌دهد و هم شدت مصرف انرژی،ضریب ایمنی و شاخص زیبایی نمای ساختمان را مخدوش می‌کند.بگذارید صریح بگویم اگر کارفرمایان ساختمانها تمام شیشه‌های ساختمان خود را سکوریت کنند و از شیشه‌های دوجداره استفاده کنند، مطمئن باشند که نقش برجسته تری در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت. چرا که ۸۵ درصد از انتقال حرارتی از طریق شیشه‌های به کار رفته در درو پنجره و یا نمای شیشه ای ساختمانها صورت می‌گیرد.

نمای ساختمان | شرکت آلوکد اجرای نمای کرتین وال