پوسته های فلزی مشبک (مشها) Expanded metal‘s (mesh)

پوسته خارجی نماها در ساختمان ها حاکی از تفکر معماری حاکم بر آن بنا می باشد، این پوسته خارجی بناها می تواند المانهای متنوعی را شامل گردد که به نسبت نوع کاربردی بنا، محیط پیرامونی بنای ساخته شده و شهر و منطقه ای که بنا درآن واقع شده در نظر گرفته شده و انتخاب می شوند.
امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی های تولید مصالح و سهولت دسترسی به برخی جزئیات پوسته های جدیدی از نوع مش های فلزی ( استیل، آلومینیومی و گالوانیزه) در دسترس مجریان و طراحان قرار گرفته است .
برای اولین بار این تکنیک در سال ۱۹۹۳ در کتابخانه بین المللی فرانسه اجرا شده و مورد توجه صاحب نظران قرار گرفت و هم اکنون این تکنیک با اقبالی روز افزون در بسیاری از پروژه ها در دنیا در حال استفاده است.
در ابتدا این محصول از جنس گالوانیزه مورد استفاده قرار گرفته ولی با پیشرفت تکنولوژی متریالهای دیگری از جمله مشهای آلومینیومی و استیل تولید و در حال استفاده نیز می باشد.
صفحات منبسط شده ، ورق های سوراخ دارو صفحات لقمه ای و مشهای فلزی اسامی هستند که جهت این محصول استفاده می شود.

خصوصیات صفحات مشی
این صفحات در طراحی بناها و تفکرات پیرامونی آن دو نوع تفکر متضاد از هم را در عین حال پاسخگو می باشد. پنهان کردن سطح مورد نظر و بر عکس مشخص کردن و در مقابل دید قراردادن سطح مورد نظر.
نحوه اجرای این دو نوع تفکر کاملا متضاد، با فاصله از پوسته اصلی و نحوه طراحی پرسپکتیوی در نما میسر می گردد. به دلیل قابل انعطاف بودن محصول، این امکان را فراهم می نماید که برخی از سطوح را پوشانیده و یا بر عکس مورد توجه قرار دهد به نحوی که سطوح نه به طور کامل دیده می شوند و نه به طور کامل پوشانیده خواهند شد ( ویژگی جالبی که امروزه طرفداران فراوانی دارد ) و به طور کلی امکان پیش بینی های مختلف و تفسیرهای متفاوتی را برای ناظر خواهد بخشید .
در نمای تمام پوشیده همه جزئیات قابل دید و مشخص است در حالی که در نمای مش جزئیات اجرایی دارای سورپریزهای متنوعی خواهند بود و از زوایای مختلف تعاریف متفاوتی را موجب می گردد.
مشهای فلزی به تعبیری همانند حصیرهای چوبی می توانند قابل انعطاف باشند و در عین حال از مقاومت ایستایی بالایی نیز برخوردار هستند . و به دلیل این انعطاف می تواند مانند یک پرده بر روی هر سطحی در بنا نصب و اجرا گردد.و اگر همانند یک پرده توری شکل فرض کنیم باعث درخشندگی سطح اجرا شده و از دید کامل خارج شدن سطح زیرین خود می گردد. که این امر سلایق مختلفی را در یک نقطه مشترک ( مش فلزی) همراه نموده است .

مزیت های این مش ها چیست ؟

این محصول یک پرسپکتیو استاتیکی و معماری خاص در نما ایجاد می نماید .

همانند یک پرده یکپارچه سطح نما را پوشش می دهند و پوشاننده است .

با توجه به متریال مورد استفاده،  آلومینیوم رنگ شده و یا استیل ۳۱۶ در برابر شرایط جوی بسیار مقاوم هستند و براحتی تمیز می شوند ( بارش باران به تنهایی برای تمیزکردن نما کافی است )

عمر طولانی محصول ، قیمت رقابتی و مدرن بودن محصول بسیار مورد توجه می باشد و معماران و کارفرمایان دیدگاه های مثبتی نسبت به این محصول دارند.

همچنین از مشها می توان به عنوان سایه بان نیز استفاده نمود و انتظاراتی که از سایه بانها از جمله جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب را داریم از این کالا نیز می توانیم داشته باشیم .

مشها یک پرده ترانسپارانت بوده و همچنین ویژگی خاصی به نما می بخشند .

قابلیت رنگ پذیری این محصول نیز از محسنات و ویژگی های آن می باشد این محصول را می توان در ابعاد درخواستی نیز از تولید کننده و مجری آن دریافت نمود.

با نورپردازی های ویژه ای که بر روی این مش ها انجام می شود،  سطوح سایه روشن  رنگی ،  زیبایی خاصی در بنا و نما را  ایجاد می نماید حتی به عنوان پرده مدیا نیز مورد استفاده قرار می گیرند . مدیا مشها از این خانواده هستند .

از مدیا مشها در بناها و نماهای با سطوح بزرگ استفاده می گردد و از کیفیت ویژه ای نیز برخوردار می باشند.

بر روی این مش ها می توان با بازی نورها ، گرافیک های خاص و تصاویر و ویدئو های مختلفی را به نمایش گذاشت .

این ویژگی مهم امکان ارایه طرح های خاص و ویژه ای را در اختیار معماران و طراحان قرار داده است . استفاده از نما هم به عنوان یک صفحه مدیا و نیز بخشی از معماری نما بسیار مورد توجه قرار گرفته است . نورهای LEED کنونی امکان ایجاد ۱۶ میلیون رنگ را دارند که از این ویژگی می توان بر روی مش ها بهره مند شد.

مدیا مشها ۴۰ تا ۹۰ درصد ترانسپارانت بوده ودر صورتی که در مقابل نماهای کرتین وال قرار گیرند باعث گرفتگی کامل دید نشده و فقط از تابش مستقیم نما در روز جلوگیری می نمایند و در شبها نیز موزه ای از زیبایی و نور را اشاعه می نمایند و بدلیل طراحی ویژه خود  همراه با نمای شیشه ای کرتین وال بسیار زیبا و استاتیکی دیده می شوند .

سطوح فلزی و سیع

در نماهای به اصطلاح سرد استفاده از مشها و یا صفحات فلزی در حال افزایش است .

در ورق های گالوانیزه ، استیل و آلومینیوم با استفاده از تکنولوژی CNC به راحتی می توان خطوط و اشکال مورد نظر را ایجاد نمود از سوراخ هایی با اشکال منظم و غیر منظم تا طرح های هنری و نامنظم.

صفحات فلزی منبسط شده

بسیار مقرون به صرفه می باشند . توسط دستگاه های پرس سنگین تولید شده وکشیده می شوند . در این صفحات سوراخ های باز  شده در اثر کشش را نیز می توان کنترل نمود البته سطح انبساط داده شده با توجه به ضخامت صفحه می تواند دارای اندازه های ۴ تا ۳۰۰ میلی متر باشد. این صفحات بسیار مستحکم بوده و دارای وزن پایینی هستند و به اصطلاح در طرح های کرکره ای و شانه عسلی و لوزی در پروژه ها استفاده می شوند.

به طور خلاصه از این نوع محصول  علاوه بر نماها می توان درسقف ها ، دیوارها و حتی سطح زمین و راه پله های صنعتی استفاده نمود . استفاده در تقسیم بندی فضاهای باغچه ای ، کابینهای آسانسور و پله های صنعتی نیز از دیگر کابردهای صفحات مشبک ( مش ها) می باشند.