کاربرد ترکیب ترمووود و شیشه در نمای ساختمان
آگوست 20, 2017

چوب

چوب یا بطور کلی درخت یکی از کارآمدترین و مفید ترین مصالحی است که در دسترس بشر قرار دارد شاید به جرأت بتوان گفت که اگر چوب را از زندگی بشر حذف می کردند به طور قطع بسیاری از علوم نمی توانستند به به این حد به درجه کمال برسند زیرا هر شاخه از دانش بشری به گونه ای به چوب و فرآورده های جانبی آن وابسته است مانند صنایع ساختمان-کاغذ سازی- داروسازی(ساختن الکل)- مجسمه سازی-هواپیما سازی-صنایع بسته بندی- سازهای موسیقی و … به طور خلاصه در هر رشته از صنعت چوبه به صورتی نقش فعال دارد ولی در این کتاب فقط چوب و موارد استفاده از آن در ساختان مورد مطالعه قرار می گیرد.

بشر از وقتی که خود را شناخت با چوب مأنوس بود به طوری که پاره ای از دانشمندان می گویند به علت اینکه چوب مصالحی زنده و جان دار است تا به این حد با بشر مأنوس شده است.

در مورد آنکه معلوم کنیم دقیقاً بشر از چه تاریخی چوب را مورد استفاده قرار داده است. باید بگوییم که انسان غارنشین از چوب استفاده می کرده و با نیزه چوبی به شکار می رفت و همچنین از تصاویری که از دوران ما قبل تاریخ در غارها بجامانده چنین برمی آید که انسان غارنشین از چوب برای محافظت محل سکونت خود و همچنین در امر کشاورزی استفاده می کرده است.

چوب به علت حواص فیزیکی منحصر به فردی که دارد همیشه یار و مددکار بشر بوده است. چوب باربر است و از آن می توان در قطعات باربر ساختمان استفاده نمود به طوریکه تقریباً تا صد سال پیش اغلب ساختمان های تهران و سایر نقاط ایران بوسیله تیرهای چوبی مسقف می ش. امروزه به علت ازدیاد جمعیت و احتیاج به ساختمان های بلند و چندین طبقه و همچنین وارد شدن مصالح مقاوم در صنعت ساختمان مانند فولاد و سیمان که می تواند نیروهای کشتی و فشاری عظیمی را تحمل کنند که به مراتب بزرگتر از نیروی قابل تحمل برای چوب است رفته رفته چوب بعنوان عنصر اصلی و باربر ساختمان جای خود را به فولاد و سیمان داده و خود در قسمتهای دیگر ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. مانند در و پنجره – کمد – کتابخانه – میز و صندلی – مبل – قالبت بندی برای بتن – حصار دور کارگاه – تخته زیر پایی داربست – خرپای زیر شیروانی – قرنیز – شبکه بندی زیر سقف کاذب و …

چوب قرنها تنها منبع انرژی زا برای بشر بود به طوری که تا ۱۰۰ یا ۱۵۰ سال پیش ۹۰ درصد حرارت مورد احتیاج منازل مسکونی از چوب تامین می شد به همین دلیل جنگلهائی که در تمام دنیا سطح بیشتر قاره ها را پوشانیده بودند رفته رفته ازبین رفتند.

چوب عایق حرارت و الکتریسیته است به طوری که می توان چوب در حال سوختن در اجاق و بخاری را با دست لمس نموده و آنرا جابجا نماییم. (چوب صد در سد عایق الکتریسیته نیست.)

چوب تنها مصالحی است که خود به خود تجدید می شود. به طوری که سالیانه بیش از ۳ میلیارد مکعب چوب در دنیا تولید شده و به مصرف می رسد.

در مملکت ما به علت کمی جنگل، چوب و موارد استفاده از آن و مخصوصا عمل آوردن آن به طور کلی ناشناخته مانده و مواردی بسیار جزئی و نارسا از صنعت بعمل آوردن چوب از خارج به ایران وارده شده و بهمین دلیل مهندسین و دیگر متخصصان امور ساختمانی در کشور ما آشنایی چندانی با این مصالح ندارند و حتی در دروس دانشگاهی مهندسین ساختمان، چوب شناسی بصورت جدی مطرح نمی گردد.

تا چند سال پیش چوب را مستقیما بعد از قطع درخت بدون آنکه آنرا عمل بیاورند مورد استفاده قرار می دادند. و تقریبا تا ۵۰ سال پیش هیچ واحد چوب خشک کنی در ایران کار نمی کرد از آن تاریخ به بعد رفته رفته دستگاه های متعدد خشک کردن چوب در ایران بکار افتاد به طوری که امروزه در سراسر خطه شمال چندین مرکز بعمل آوردن چوب وجود دارد. البته باید توجه نمود که این صنعت هنوز در کشور ما به طور کامل شناخته شده نیست و هنوز چوبهای کاملا بدون عیب که بعد از مصرف بات برندارد در ایران تولید نمی گردد و ما مجبور به وارد کردن چنین چوبهایی از خارج هستیم.