کرتین وال

کرتین وال یک واژه انگلیسی است که معادل فارسی آن دیوار پرده ای می باشد .

ما از دیوار و پرده به طور کلی به عنوان یک حائل بین دو فضا استفاده می کنیم . امروزه با ترکیب این دوحائل که از لحاظ ساختاری کاملا متفاوت می باشند و در واقع یکی بسیار سخت و محکم و دیگری قابل انعطاف و سبک می باشد دانشمندان توانسته اند یک ترکیبی را پیدا کنند که هم مانند دیوار مستحکم و مقاوم باشد و هم مانند پرده قابل انعطاف، زیبا و سبک باشد.از این رو نام آن را کرتین وال گذاشتند. ماهیت این حائل ها به گونه ای است که غیر از وزن خود و فشار باد وزن دیگری تحمل نمی کند به همین جهت کرتین وال ها سازه های خود ایستا می باشند.

کرتین وال نماهای متعدد زیادی دارند که رایج ترین آن ها که بسیار پرکاربرد است نماهای کرتین وال شیشه ای می باشد .

کرتین وال ها را می توان به عنوان عایق خیلی خوب رطوبت ، گرما ، سرما و حتی صوتی در نظر گرفت که با کمک آن می توان در مصرف انرژی صرفه جوی کرد و همین طور در بازتاب نور بسیار موثر می باشد . به همین جهت مصرف برق و الکتریسیته را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

از نگاه فنی می توان گفت که کرتین وال ها ، شاسی یا لامل هایی می باشند که در پیرامون پروژه واقع شده اند و شیشه های مخصوص نمای ساختمان به جای سوار شدن بر روی خود ساختمان بر روی سازه های کرتین وال نصب می شوند به همین جهت به میزان زیادی وزن وارده به ساختمان را کاهش می دهد و درنتیجه باعث افزایش مقاومت ساختمان در زمان وقوع زلزله می شود . در اینجا لازم است که لامل را توضیح دهیم .

لامل در واقع سازه های آلومینیومی می باشد که شیشه ها بر روی آن نصب می شوند و در دو سمت افقی و عمودی نصب و راه اندازی می شوند و یک فضای شبکه ای مناسب نصب قالب های شیشه ای را ایجاد می کند . لامل ها نیز بنا به نیاز دارای انواع مختلفی می باشند. لامل های آلومینیومی ، فولادی ، لامل های چوبی و غیره …