نمای شیشه ای یا کرتین وال
آگوست 20, 2017
شروط لازم برای ارائه یک سیستم در،پنجـره و نمای آلـومینیومی باکـیفیت
نوامبر 4, 2018

pic

 

Energy performance Ratings

پای برچسپ های صرفه جویی در انرژی به سیستم های درب و پنجره نیز گشوده شد . چند سالی است که در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه با پیشرفتهای چشمگیر در طراحی و تولید مقاطع دقیق و فنی از سیستم های درب و پنجره و خصوصا سیستم های ترمال بریک و متعاقب آنها توسعه های فن آوری در حوزه های صنایع وابسته ( یراق آلات و اتصالات ) و هم چنین تولید شیشه های کم گسیل (low- e) و امکان کاهش مبادله انرژی گرمایشی و یا سرمایشی به صورت واقعی، باعث گردیده مباحث جدیدی در این خصوص مطرح شده و از سوی کارخانه های تولید آلومینیوم و شیشه مورد توجه قرار گرفته و اجرا شوند.

از جمله :

UF : ضریب انتقال حرارت پروفیل

Ug: ضریب انتقال حرارت شیشه

Uw : ضریب انتقال حرارت سیستم درب و پنجره ( پروفیل و شیشه)

در مباحث گذشته به صورت مبسوط به Uf  و Ug پرداخته ایم ( شماره ۱۱۷ تیر ماه ۹۶) . در این مجال به مبحث Uw می پردازیم .

جهت محاسبه ضریب انتقال حرارت از پنجره برنامه های محاسباتی وجود دارد که بر اساس داده ها،  به صورت دقیق این محاسبات را اعلام می نمایند، لیکن این محاسبات را می توان به صورت دستی نیز انجام داد و به نتیجه مطلوب رسید .

از جمله فرمول :

 

UW =  ضریب انتقال حرارت از پنجره  W/ .K

Ag =   مساحت شیشه

Ug = ضریب انتقال حرارت شیشه  W/ .K

Af =  مساحت پروفیل

Uf =  ضریب انتقال حرارت پروفیل    W/ .K

Lg =   طول اسپیسر  m

Ψg =   ضریب انتقال حرارت از قسمت زهوار  W/ .K

 

در این فرمول برخی مقادیر توسط کارخانه های تولید شیشه وپروفیل  آلومینیوم به صورت اطلاعات محصولات تولیدی به صورت داده های اولیه ارایه می گردد.

پس از بدست آوردن مقدار UW  بر اساس سیستم پروفیل و شیشه مورد نظر میتوان درجه بندی انرژی پنجره را مشخص نمود،  بر اساس آیین نامه Din 4108  می توان درجه بندی را در ۵ ردیف انجام داد .

 

pic2

البته برخی داده های اولیه در این خصوص اهمیت فراوانی دارند. به طور مثال در پروفیل ها،  سیستم های ترمال بریک  با UF پایین و در شیشه ها سیستم low- e دو یا سه جداره با Ug پایین،  تاثیر مستقیم بر روی ضریب UW خواهد داشت . با توجه به مقدار UW به دست آمده انتخاب نوع پنجره مطابق با اقلیم جغرافیایی و میزان نیاز به حفظ انرژی و متعاقب آن انتخاب نوع سیستم درب و پنجره درست تر و دقیق تر خواهد بود.

البته در ایالات متحده آمریکا و کانادا شرکت های تولیدی موظف به زدن برچسپ ویژه ای بر روی محصولات خود هستند بنام : Nfre certificate در این certificate شرکت تولیدی موظف است Uf / UW          transmittance   visible , solar factor , Air leakage  محصول را اعلام نماید .

 

pic3

 

در انگلیس نیز Bfrc certificate    این امر را به عهده گرفته و بر اساس Uf  و Ug  ارایه شده توسط شرکتهای تولیدی مجوزهای استفاده این برچسپ ها را بر روی محصولات ارایه می نمایند البته ارایه  ,solar factor            , Air leakage  نیز الزامی است .

 

pic4

 

 

کارخانه های تولید پروفیل آلومینیومی با تولید پروفیل های دقیق و ارایه سیستم های محاسبه شده اتصالات و یراق آلات، نقش مهمی را در این زمینه ایفا می نمایند به این نوع پنجره ها و سیستم ها محصولات سبز نیز گفته می شود.        ( قابل بازیافت و بهره وری مجدد هستند)

استفاده از یراق آلات استاندارد و با کیفیت به همراه واشرهای آبندی و هوابندی مناسب سیستم ها در پایین بودن UW در عمل کمک شایانی می نمایند و شاید بتوان به جرات مطرح کرد بدون استفاده از یراق آلات استاندارد و مناسب سیستم ها ، دست یابی به ضریب انتقال حرارت قابل قبول، غیر ممکن خواهد بود.

درب و پنجره های آلومینیومی ترمال بریک به همراه شیشه های کم گسیل (low- e) در زمره محصولات سبز و با درجه انرژی بسیار مناسب هم اکنون در حال ارایه به بازار و صنعت ساختمان می باشند .

در بررسی موردی کشور ترکیه درجه بندی انرژی به صورت زیر تهیه شده است و بر اساس این نقشه در شهرهای مختلف می توان از پنجره های با ضریب انتقال انرژی لازم استفاده نمود.

 

pic5

 

 

در نمودار زیر مناطق آب و هوایی به ۶ منطقه تقسیم شده اند و UW مربوط به سیستم های درب و پنجره نیز مشخص شده است.

 

در نمودار بهترین UW های پیشنهادی ارایه شده است . لیکن در شرایط عمومی بهتر است کوچکتر یا مساوی        UW≤  ۲/۶   باشد .

استفاده از سیستم مناسب اقلیم هر منطقه علاوه بر کمک به خریدن محصولی با استانداردهای بالا می تواند صرفه اقتصادی لازم را نیز به همراه داشته باشد .