نماد سایت آلوکد

انواع مختلف نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) و نحوه انتخاب مناسب

صرف نظر از هر کجا که آنها را نصب کنید، نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) می تواند کمک بزرگی به بهبود بهره وری انرژی، روشن کردن مناطق کم نور و همچنین ارائه ابعاد مورد نیاز یک فضای زندگی کند. به علاوه ، تمام نور اضافی که از نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) می‌تواند به کاهش هزینه‌های روشنایی کمک کند، و مقدار گرمایی که اجازه می‌دهد عبور می دهد می تواند تاثیر قابل‌توجهی بر صورت‌حساب انرژی شما داشته باشد. این راهنما مناسب برای انتخاب انواع مختلف نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) و اطمینان از انتخاب نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) مناسب برای پروژه است.

چرا اسکای لایت؟

بر اساس مطالعه ای که توسط VELUX America انجام شده است، سازه های ساختمانی که از نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) در ترکیب با پنجره های عمودی استفاده می کنند، تمایل بیشتری به مصرف انرژی دارند. نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) کمک بزرگی به بهره وری انرژی و آرامش محل زندگی  می کنند، می توانند بیش از سه برابر بیشتر از یک پنجره عمودی با همان اندازه نور بپذیرند و به طور مساوی توزیع کنند که در نتیجه باعث صرفه جویی در انرژی و بهبود سطح آسایش بصری کلی ساکنان می شود. کمبود زمین باعث شده فضا برای تهویه مناسب و روشنایی محدود شود. جدای از آن، گاهی اوقات، صاحبان خانه دلایل ایمنی را در نظر می گیرند و انتخاب می کنند که پنجره های کمتری در دیوارها وجود داشته باشد. در چنین شرایطی تثبیت نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) در پشت بام ها بهترین راه حل است زیرا نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) نور و هوای طبیعی را به مناطقی می آورند که معمولاً پنجره ندارند.

نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) همچنین راحتی فضاهای داخلی را افزایش می دهند که بدون آن  به تهویه مصنوعی یا نور اضافی وابسته هستند. اسکای لایت ها همچنین انعطاف پذیری بیشتری به  طراحی معماری می دهند و حتی در شرایط خاکستری با نور مصنوعی بسیار کم یا بدون نور اضافی ، استفاده از نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) باعث می شود که فضاها عمدتاً با نور طبیعی روشن شوند.

انواع نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت)

نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت)ها بسته به مواد مورد استفاده، نوع استفاده و انواع سقف/اتاق می توانند انواع مختلفی داشته باشند. متداول ترین موارد مورد استفاده در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

1- نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) ثابت

یکی از پرطرفدارترین نوع نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت)ها، نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت)های ثابت هستند. همانطور که از نام آنها مشخص است، اینها ثابت هستند و برای تهویه هوا باز نمی شوند، اساساً کاملاً به پشت بام آب بندی می شوند. این نوع نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) در مناطق کم نور مانند لابی ها و ورودی های ساختمان های اداری و تجاری استفاده می شود. حدود 90 درصد از مواد مورد استفاده در نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) ثابت شیشه و فریم آن از فولاد و آلومینیوم شده است.

2- نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) تهویه شونده (بازشو):

در استخر انواع نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت)، چند منظوره را می توان استفاده کرد. نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) تهویه شونده به عنوان منبع تهویه هوا و نور عمل می کند. این نوع ازاسکای لایت ها برای آشپزخانه و استخر عالی هستند، زیرا به از بین بردن رطوبت اضافی و حفظ جریان ثابت هوای تازه در محل زندگی کمک می کنند. علاوه بر آن، مکان را نیز روشن می کند. اساساً، نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) تهویه‌شونده، افزودن یک پنجره جدید به سقف خانه شما است.

3- نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) سفارشی:

نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت)های سفارشی به روی خورشید، هوا و ستاره ها باز می شوند. اینها فقط جعبه ها یا لوله هایی نیستند که هوا و نور طبیعی را وارد اتاق می کنند، بلکه آنهایی هستند که منحصر به فرد طراحی شده اند. آنها پنجره های زیبا و ظریفی به سمت آسمان هستند که نور طبیعی را وارد می کنند و در عین حال هوابند و خشک هستند. نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت)های سفارشی زمانی ترجیح داده می شوند که شرایط سقف اجازه نصب نوع معمولی نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) را نمی دهد . اینها می توانند از هر شکل و اندازه هندسی باشند و می توانند مطابق با نیازهای خاص ساخته شوند

4- نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) هرمی :

نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت)های هرمی که معمولاً بر روی حاشیه‌های سقف‌های مسطح نصب می‌شوند، با چندین شیب یا انحنا در دسترس هستند. اینها معمولاً به شکل هرمی روی یک دهانه مربع شکل قرار می گیرند و معمولاً 4 ضلع دارند. در حالی که این نوع نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) معمولاً به عنوان یک هرم بر روی یک دهانه مربعی شناخته می شود ولی هنگامی که روی یک دهانه مستطیلی ساخته می شود به عنوان نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) با  برجستگی هیپ شناخته می شود. گام نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) معمولاً با هدف هنری معمار، نیازهای مهندسی سازه یا هر دو تعیین می شود. نوع دیگر در این دسته نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت)های هرمی چند وجهی هستند که به عنوان نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت)های چند ضلعی نیز شناخته می شوند، این نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت)ها را می توان بر روی دهانه های 6 یا 8 وجهی و همچنین روی دهانه های چند وجهی ناهموار ساخت.

5- نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) گنبدی شکل :

این نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت)های گنبدی شکل از سازه های مقاوم و انعطاف پذیر ساخته شده اند. همانطور که از نام آن پیداست، شکل این نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) به شکل گنبدی است که اجازه می دهد نور خورشید به طور یکنواخت در سراسر اتاق پخش شود. نکته مثبت اصلی برای این نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) این است که کل اتاق را حتی با جریان های کوچک نور روشن می کند. اینها در دو لایه برای محافظت و عایق قرار می گیرند، یک لایه بیرونی ضخیم  است و لایه نازک داخلی از مواد شفاف است. نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت)های گنبدی برای کاربردهای مسکونی و تجاری مناسب هستند. همچنین می‌توان از این موارد در ورودی‌های ساختمان برای تقویت لابی‌ها یا برجسته کردن ویژگی‌های جذاب مانند نقاشی‌های دیواری، مجسمه‌ها، گلدان‌ها، نقاشی‌ها، استخرهای بازتابی و موارد دیگر استفاده کرد

6- نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) خرک بشکه ای :

این نوع نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) وسیله ای کاربردی و اقتصادی برای اعطای نور و وسعت روز به راهرو ، لابی یا فضای داخلی ساختمان است. همچنین به عنوان سایبان ورودی، سایبان راهرو و به عنوان پوشش بین ساختمان های مجاور استفاده می شود. این نوع نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) بیشتر در ساختمان های غیر مسکونی استفاده می شود و بیشتر در معابر، سایبان ها، پناهگاه های پارکینگ، پاساژهای مراکز خرید، موسسات پزشکی و آموزشی و مجتمع های صنعتی ترجیح داده می شود. اینها برای سازه های مسکونی در نظر گرفته نمی شوند زیرا مساحت نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) بیشتر است و ویژگی های حریم خصوصی بسیار کمتر است.

7- نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) در امتداد سقف اصلی بنا :

این نوع نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت)ها در شرایطی قابل اجرا است که نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) در همان صفحه شیب سقف ادامه داشته باشد و خط الراس نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) از خط برآمدگی سقف پیروی کند. همچنین می‌توان آن‌ها را روی حاشیه‌های سقف‌های مسطح با انواع گزینه‌های شیب نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت) و انتهای عمودی لعاب‌دار نصب کرد. همچنین می توان آن را به دیوارهای عمودی سر به سر در هر دو انتها وصل کرد. این نوع نورگیر یا سقف شیشه ای (اسکای لایت)ها روشی عالی برای ورود مقدار قابل توجهی نور به داخل سازه است.

شرکت آلوکد چگونه می تواند کمک کند

شرکت آلوم کاردینه ( آلوکد):  تجربه طولانی ، موفق و گسترده ای در انجام مشاوره اولیه ساختمان برای پروژه های ساختمانی جدید و همچنین بررسی های فنی و مهندسی سیستم های پوشش ساختمان (شامل نمای شیشه ای کرتین وال ها و سیستم نمای شیشه ای ویندو _ وال) برای مالکان ساختمان، مدیران پروژها، کارفرمایان طراحان دارد. تیم ما همچنین می تواند از طرف ، پیمانکاران عمومی، پیمانکاران فرعی، تولید کنندگان پروفیل ها  و متخصصان طراحی (معماران، مهندسان، و مشاوران ساختمان) خدمات تخصصی نما را برای پروژه ها ارائه دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات مهندسی آلوم کاردینه و  یا صحبت با یک کارشناس خبره در این باره  با شماره 02188647603 تماس بگیرید .

خروج از نسخه موبایل