نماد سایت آلوکد

انواع و کاربرد ورق کامپوزیت و نحوه قیمت گذاری آن در نمای ساختمان ها

ورق کامپوزیت

انواع و کاربرد ورق کامپوزیت و نحوه قیمت گذاری آن در نمای ساختمانها

اهمیت به نمای ساختمان از دیرباز مورد توجه معماران و طراحان بناها بوده است در گذشته بدلیل امکانات محدود مصالح و اجرای آنها، بیشترین مصالح مورد استفاده در بناها سنگهای طبیعی ، آجرهای ساخته شده و بعدها سیمان های رنگی بوده است . لیکن امروزه با توجه به رشد صنعت ساختمان سازی ، افزایش ارتفاع بناها و حجم بناهای ساخته شده و تراکم آنها، نیاز به مصالح جدیدتر و مقرون به صرفه تر و در دسترس تر بیشتر احساس شد و بر اساس معایبی که مصالح سنتی داشتند از جمله وزن زیاد ، طول زمان اجرا ( کندی اجرا) و قیمتهای بالا تولیدکنندگان مصالح ساختمانی به تکنولوژی با مزایای وزن کم ، سرعت اجرای بالا ، قیمت های بسیار پایینتر و از همه مهم تر دسترسی آسان مصالح ساختمانی دست یافتند که از جمله آنها می توان پانل های ساندویچی آلومینیومی اشاره نمود این پانل های آلومینیومی از ترکیب دو لایه ورق نازک آلومینیومی و یک لایه در هسته با پایه ترموپلاستیک تولید می شوند .

این پانل های آلومینیومی که از این پس ورق کامپوزیت خواهیم گفت توسط یک فرآیند لایه گذاری پیوسته تولید می شوند به این ترتیب که لایه میانی که از جنس ترموپلاست خاص می باشد مابین دو لایه ورق کامپوزیت فشرده شده و تحت فشار به هم پیوسته می گردند . لایه بیرونی میتواند دارای رنگ های مختلف و متنوع باشد همانگونه که ذکر شد با توجه به افزایش ارتفاع ساختمان ها افزایش وزن بنا حتما می بایست کنترل می گردید و در ضمن عامل موثری نیز در برابر تکانهای ساختمان در هنگام زلزله مورد نیاز می بود .سنگهای طبیعی با اینکه عمر طولانی بالایی دارند ولی با توجه به اینکه توسط ملات به سازه نما متصل می شدند در ارتفاع های بلند سقوط داشتند و در هنگام زلزله نیز چون از خواص استاتیکی صلب برخوردار هستند می توانند زیانهای مالی و جانی زیادی را به وجود بیاورند در حالی که اختراع جدید ورق های کامپوزیت این نقایص را جبران نمود

بدلیل وزن بسیار کم و قابلیت اجرایی و نصب با سرعت بالا نه تنها در پایین آمدن وزن بناها بسیار موثر است بلکه بدلیل اینکه توسط سازه نگهدارنده خاص به سازه اصلی بنا متصل می گردد از لحاظ مقاومت در برابر زلزله نیز بسیار موثر است در ضمن به تهویه ساختمان کمک نموده و این ورق های کامپوزیت در عایق بندی ساختمان در مناطق بسیار گرم و سرد نقش مهمی ایفا می نمایند .

امکان تولید انبوه این محصول، زیبایی خاص حاصل از تنوع رنگ و نوع اجرا و بهای مناسب آن در برابر دیگر مصالح سنتی از جمله دلایل رشد چشم گیر و یکباره ان در مدت زمان اندک می باشد .

نمای کامپوزیت

از زمانی که کارخانه های سازنده ورق های کامپوزیت شروع به تولید نمودند تا کنون برخی از ویژگی های این نوع ورق های کامپوزیتی بهبودی چشم گیری  داشتند که به برخی اشاره می نماییم:

مقاومت و پایداری

با بهبود تکنولوژی های اجرایی پانل های آلومینیومی ( ورقهای کامپوزیت) و کیفیت ورقهای آلومینیومی، ورق های آلومینیومی نصب و اجرا شده پایداری خود را حفظ می نمایند .

تنوع و تولید ورقهای کامپوزیت

با پیشرفت در تکنولوژی های رنگ بر روی آلومینیوم در دنیا ، ورقهای کامپوزیت با لایه هایی از روکش مسطح ، بافت دار ، آینه ای ، طرح چوب و حتی طرح سنگ تولید و در اختیار مشتریان و طراحان بناها قرار گیرفت  .و این طیف گسترده ای از سلایق مختلف را به خود جذب نمود . امکان

نصب و مونتاژ سریع و مقاومت در برابر ضربه

بدلیل اینکه قبل از نصب ورقهای کامپوزیت بر روی بنا ابتدا زیرسازی با مصالح فلزی صورت میگیرد ( این زیرسازی بر اساس محاسبات مهندسی می باشد ) این امکان وجود دارد که ورق های کامپوزیت به صورت یونیتهایی با ابعاد مشخص آماده شده و به سرعت در محل پروژه و برروی بنا نصب شوند .

هم چنین با پیشرفت چشم گیر در تولید آلومینیوم هایی با سختی بالا و پایداری قابل توجه در برابر ساییدگی و خوردگی ، امکان تولید ورق های کامپوزیت با خواص عدم خورندگی و ضربه پذیری بالا نیز فراهم آمده است .

شکل پذیری بی نظیر

قابلیت به اصطلاح چکش خواری و شکل پذیری ، برش کاری، سوراخ کاری و امکان انحنا این امکان را به وجود می آورد تا انواع طرحها را بر روی ساختمانها اجرا نمود البته امروزه کاربرد این نوع ورقهای کامپوزیت در داخل بناها افزایش چشم گیری داشته است ، همانگونه که ذکر شد بدلیل امکان رنگ آمیزی در طرح ها و مدلهای مختلف ورق های کامپوزیت در لابی ساختمانهای اداری ، آموزشی ، تجاری و مسکونی و حتی به عنوان تابلوهای تجاری فروشگاه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد که البته از نوع ظریف تر آن می باشد.

در سالهای اخیر البته مواردی نیز از جمله رفتار غیرمطلوب در برابر آتش سوزی از این نوع محصول مشاهده شد که البته شدت و ضعف هایی نیز دارا بود هم چنین در مواردی در هنگام طوفان های شدید کنده شدن ورقها و یا جدا شدن پوسته نما خسارات فراوانی ایجاد نمود

البته پس از مطالعات و بررسی های کارشناسی و مهندسی در این خصوص نتایج قابل توجهی حاصل گردید که از جمله میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

با توجه به اینکه ورقهای کامپوزیت با فاصله از سازه بنا نصب میشوند، در هنگام وقوع آتش سوزی این قسمت همانند یک دودکش قوی عمل نموده و به هدایت اتش به طبقات بالا و قوی تر شدن شعله های آن کمک مینماید که جهت این موضوع دو راهکار موثر انجام گردیده است .

اول ایجاد دودبند مابین طبقات و دوم  استفاده از ورق های آلومینیومی کامپوزیت با هسته مرکزی ترموپلاست از نوع غیرقابل احتراق و یا نسوز است ، به این ترتیب که در هنگام آتش سوزی احتمالی ورق کامپوزیت خود سوخته نشده و به اشاعه آتش کمک نمیکنند و به این ترتیب از  انتقال اتش جلوگیری به عمل    می آید

در خصوص کنده شدن ورق های کامپوزیت در هنگام طوفانهای شدید نیز رعایت نصب پانل های ورقهای کامپوزیت بر روی سازه آهنی با استانداردهای توصیه شده و استفاده ازاتصالات استاندارد و  پیچهای مکفی و با کیفیت لازم بسیار مهم می باشد .

هم چنین با پوشش مناسب اطراف بنا فواصل بین ورق و سازه اصلی  از ورود هوای شدید به پشت ورقها و مابین سازه بنا و ورق کامپوزیت اجرا شده جلوگیری نمود، تا به این ترتیب فشار حاصل از هوای مابین دو سازه به کنده شدن یونیتهای ورق کامپوزیت منجر نگردد .

نحوه قیمت گزاری ورق های کامپوزیت :

همانگونه که در سطور بالا ذکر شد اجرای این نوع متریال بر روی نمای ساختمان از ترکیب چند نوع متریال حاصل می گردد

-طراحی سطحی که در نظر است ورق کامپوزیت نصب گردد.

-محاسبه سازه فلزی که باید اجرا گردد( بر اساس محاسبات استاتیکی و مهندسی )

– نصب و مونتاژ مصالح

مصالح مورد نیاز

  1. قوطی های فلزی که بر اساس محاسبات سازه ای صورت گرفته است
  2.  ورق کامپوزیت بر اساس رنگ و نوع درخواست
  3.  قطعات و اتصالات مورد نیاز جهت نصب و مونتاژ
  4.  چسپ های آببندی جهت عدم نفوذ آب به داخل سازه
  5.  خدمات فنی و مهندسی

از آنجایی که بهای این مقادیر در شرایط امروز بسیار قابل تغییر و متاسفانه رو به بالا می باشد نمیتوان در این خصوص بهایی را اعلام نمود. 

لیکن همکاران ما در شرکت آلوکد ( آلوم کار دینه ) با دریافت اطلاعات لازم از سوی مشتریان عزیز با توجه به قیمت های روز برآوردهای دقیق و مهندسی را ارایه می نماید ، هم چنین شرکت آلوکد ( آلوم کار دینه ) با سابقه طولانی و اجرای بالا با صدها پروژه اجرا شده در این زمینه آماده هر گونه مشاوره و هم فکری در خصوص نماها و مصالح مورد نظر از جمله ورقهای کامپوزیت می باشد .

خروج از نسخه موبایل