نماد سایت آلوکد

تفاوت فریم لس و نمای شیشه ای کرتین وال

تفاوت فریم لس یا کرتین وال

نماهای شیشه ای که از اوایل قرن 19 مورد توجه معماران قرار گرفت با پیشرفت تکنولوژی  و تولید شیشه های متنوع بر سرعت پیشرفت تکنولوژیکی و ساختاری آنها نیز افزوده شد .  در اوایل آنچه مشخص بود برای ایستایی شیشه ها نیاز به سازه ای مقاوم بود که در ابتدا سعی شد با چوب به نتیجه هایی مطلوب رسید که البته با افزایش عرض و ارتفاع دهانه های نماهای شیشه های با توجه به اینکه چوب دارای محدودیتهای ابعادی و استقامتی است نتوانست کارکرد لازم را در این خصوص ارایه نماید، لذا با توجه به دردسترس بودن و قابلیت چکش کاری آهن و بهای مناسب تر، کاندید خوبی برای ادامه تجربه های ساخت نماهای شیشه ای گردید و پروژه هایی قابل توجه نیز توسط آهن اجرا شد .اما آهن ایراداتی نیز  داشت،  نیاز به رنگ آمیزی مداوم و عدم امکان تولید اکسترودی آن که در گذر زمان نتایج مطلوب خود را از دست داد .

نمای شیشه ای که بنام فریم لس در بازار ایران رایج بوده در حقیقت نمای شیشه ای است با ساختار سازه ای آهنی، که توسط یک قاب آلومینیومی احاطه شده است که شیشه در یک لبه 0.5 تا یک سانتی قرار میگیرد . ابتدا شبکه آهنی بر روی سازه بنا نصب و جوشکاری می شود و سپس قالبهای آلومینیومی از پیش ساخته شده بر روی این شبکه قرار می گیرند .

البته در ایران این نوع سازه های نما اغلب با شیشه های یک جداره ساخته می شدند، سازه آهنی صلب بود و بارخود را به سازه اصلی انتقال می داد و پس از اجرا نیز از داخل بنا، هم سازه اهنی و هم قابهای آلومینیومی دیده می شدند

آببندی و هوابندی این نوع سیستم هم دارای اشکالات عمده ای بود، بعدها این نوع سیستم نما را برای شیشه های دوجداره نیز قابل استفاده کردند که البته به مشکلات سیستم اضافه گردید . از جمله افزایش وزن سازه نما که بار خود را به سازه اصلی بنا منتقل می کرد، و فشار به لبه های بیرونی قاب آلومینیومی که باعث بازشدن لبه ها خصوصا در قسمت پایین قابها می گردید که برای جلوگیری و محدود کردن این مشکل ابعاد شیشه ها کوچک و تقسیم بندی سازه نمای شیشه ها افزایش می یافت .

در مناطق مرطوب با توجه به سرعت پوسیدگی آهن، خطر پوسیدگی نماهای شیشه ای فریم لس بیشتر بود و سازه اصلی نما که از شبکه آهنی اجرا شده بود نیز نیاز به نگهداری و بازدید سالانه داشت .با افزایش تکنولوژی های تولید پروفیلهای اکسترودی آلومینیومی و امکان محاسبات بر اساس تکیه بر ممان اینرسی پروفیلهای آلومینیومی، سازه نماهای شیشه ای متحول شده و سیستم نمای شیشه ای فریم لس جای خود را به نمای شیشه ای کرتین وال داد.

فریم لس

در این نوع سازه ها سازه اصلی نما نیز از پروفیلهای آلومینیومی بودو و این پروفیلها توسط نگهدارنده ها و یا تکیه گاههای خاصی ( براکتها) به سازه اصلی بنا متصل می شدند ، از جمله مزایای این نوع اجرا میتوان به مفصلی بودن سیستم سازه ای نمای شیشه ای کرتین وال اشاره نمود که امکان حرکت در محورهای x و y  را برای سازه در هنگام نیاز فراهم می نماید . هم چنین این نوع نماهای شیشه ای کرتین وال بار خود را به سازه اصلی بنا منتقل نمینماید و در هنگام وقوع زلزله رفتار سازه ای مستقلی خواهند داشت . و نیز با توجه به اینکه سازه اصلی و قطعات و اتصالات مربوطه از نوع آلومینیوم می باشد امکان پوسیدگی سیستم در گذر زمان منتفی می گردد و از این نوع نماهای شیشه ای کرتین وال می توان در مناطق بسیار مرطوب نیز به راحتی استفاده نمود . از آنجایی که پروفیلهای سازه اصلی توسط تکنولوژی اکسترودی و به صورت قالبهای ویژه طراحی و تولید می شوند امکان تعبیه کانالهای نصب واشرهای آببندی و هوابندی نیز به راحتی وجود دارد لذا  این نوع سازه های نماهای شیشه ای کرتین والی ازآببندی و هوابندی مطلوبی برخوردار هستند هم چنین با توجه به اینکه در هنگام قالب سازی و تولید پروفیلها می توان ضخامت و ممان پروفیلها را در تنوع های مختلف تولید نمود امکان دست یابی به پروفیلها با ممان اینرسی های بالا وجود دارد و این باعث می شود بتوان در نماهای شیشه ای کرتین وال از یونیتهای بزرگ نیز بهره مند شد .

در هنگام طراحی سیستم های نمای شیشه ای کرتین والی امکان نصب شیشه های تک، دو و چند جداره و حتی خاص نیز پیش بینی شده است .

تمامی موارد فوق باعث گردید که به سرعت نماهای فریم لس جای خود را به نماهای شیشه ای کرتین والی بدهد و با توجه به امکانات خاص این نوع سازه ها گسترش استفاده از این نوع نماهای شیشه ای در اقصی نقاط دنیا روز به روز بیشتر گردید .

البته در سیستم کرتین وال،  شیشه ها پس از نصب بر روی پروفیل های مربوطه توسط نگهدارنده شیشه مهار می شوند و به این ترتیب در برابر تکانهای احتمالی و یا فشارها و مکش های حاصله از داخل و خارج بنا مقاومتهای لازم را خواهند داشت ولی این موضوع باعث می گردد که المانهای( خطوط) افقی و عمودی در سطح نما دیده شوند .

امروزه با توجه به تحول عظیم در صنعت چسپ سازی و تولید چسپهای صنعتی خاص با مقاومتهای بالا و تولید چسپهای استراکچرال که در برابر خورشید و شرایط محیطی دوام و عمر طولانی دارند امکان ساخت سازه های نمای شیشه ای فول فریم لس فراهم آمده است .

در این نوع سبستم های نمای شیشه ای کرتین والی با جاگذاری قطعه ویژه داخل شیشه های دوجداره در هنگام تولید شیشه ها این امکان فراهم می گردد تا شیشه ها توسط نگهدارنده هایی خاص به سازه اصلی نما متصل شوند و به این ترتیب از بیرون نما پروفیلهای نگهدارنده شیشه حذف شده و دیده نمیشوند .

به این ترتیب بر خلاف سیستم های منسوخ شده فریم لس با سازه آهنی که بخشی از قاب الومینیومی در نما دیده می شد هیچ نوع پروفیل الومینیومی در سازه نما از بیرون مشاهده نمیگردد .

در خاتمه میتوان به این نوع موضوع نیز اشاره نمود که بهای آهن، رنگ آمیزی آهن، دستمزدهای جوشکاری و تهیه قالبهای آلومینیومی و نصب و اجرای سازه فریم لسی از بهای بالایی برخوردار می باشد .

استفاده از سیستم های نمای شیشه ای کرتین والی مقرون به صرفه تر و حرفه ای تر خواهد بود .

شرکت آلوکد ( آلوم کار دینه ) با تجربه صدها پروژه اجرایی در این خصوص مشاوره و طراحی و ارایه قیمتهای منطقی را در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد .

خروج از نسخه موبایل