سقف شیشه ای

سقف شیشه ای (SKY LIGHT)

باتوجه به پیشرفت روز افزون صنعت آلومینیوم و تلفیق مهندسی سازه با این صنعت و دستاوری جدید تکنولوژیکی در تولید اقلام و اتصالات ، محصول آلومینیومی (در و پنجره نما) با ضریب اطمینان قابل قبولی در اختیار مصرف کنندگان ، کارفرمایان و معماران بناها قرار گرفته است .

اجرای جداره های نورگذر در سقف ها و تلفیق این نوع فضاها با سازه های اصلی بنا امروزه در دستورکار معماران باتجربه و معماران جوان قرار گرفته است .

در این گفتار سعی خواهیم کرد اشاره ای به این مبحث داشته باشیم .

امروزه و به صورت مستمر اخبار متعددی در خصوص تولید شیشه هایی با قابلیت های فنی بالا در اختیار ما قرار میگیرد . بهبود مولفه هایی از جمله :LR/UV/HGC/SC/U-VALUE و امکان تولید شیشه های لمینیت ، نشکن و مقاوم در برابر ضربه ، امکان استفاده وسیع شیشه را به راحتی فراهم ساخته است ، حتی در سقف بناها .  اما جهت نگهداری این شیشه ها مطمئناً به محصول دیگری نیز  نیاز داریم که تمام وظایف یک سقف استاندارد را نیز داشته باشد . Sky lightهای آلومینیومی در این خصوص راهگشای بسیار مناسبی هستند .

 • در مکان هایی که جهت پوشانیدن سقف از سازه فضایی استفاده می شود ، جهت پوشانیدن این گونه فضاها از سازه های Sky light استفاده می گردد .

 • درفضاهایی مانند گنبدها و طاق ها نیز می توان از سیستم های Sky light به راحتی بهره گرفت .

 • با کمتر شدن فضاهای سبز در شهر ها ساخت ساختمان های اکولوژیکی ، در ساخت و سازهای شهری نمود بسیار بیشتری پیدا کرده است . با افزایش ارتفاع و دوری از فضاهای سبز برای واحدهایی که در این ارتفاع قرار می گیرند ایجاد تراس هایی که بتوان در آنها از فضای سبز استفاده کرد ، امری لازم به نظر می رسد .

Sky lightها در این خصوص نیز به کمک تکنولوژی آمده و تراس هایی با این ویژگی را می توان با کمک آنها ایجاد کرد . البته این سازه ها  به جز ایجاد فضاهایی دلپذیر در داخل بناها زیبایی دوچندانی نیز از لحاظ استاتیکی به سازه بنا می بخشد .

در طراحی سقف ها(اینگونه پوشش ها) عواملی موثر وجود دارند ، از جمله :

 1. فاکتورهای بیرونی

 2. فاکتور معماری و فرهنگ بومی

 3. نوع سازه و کاربری نما

 4. نوع معماری بنا و یا نوع جریان روح معماری بنا

 5. امکان استفاده از مصالح مطابق استاندارد (سقف های شیشه ای محاسبه شده و استاندارد)

 6. رعایت مقررات ملی ساختمان .

سقف ها یکی از قسمت های جدا نشدنی یک ساختمان می باشند ، چه از لحاظ سازه ای چه از لحاظ زیبایی ، ایستایی ، آب بندی و هوابندی ، مقاومت حرارتی و… ، البته از لحاظ سازه ای و محاسبات مهندسی نیز بسیار حساس و مهم می باشند . با استفاده از سازه های Sky light در بناهایی که در حال ساخت هستند (البته با رعایت اصول معماری ، بومی و فرهنگی ، سازه ای ، منطقه ای) سقف های زیبا و امن را می توان در بناهایی از جمله مرکز تجاری ، علمی و آموزشی ، مسکونی ، اداری ، صنعتی و تجاری ایجاد کرد . می توان از اینگونه سازه ها جهت هدایت بیشتر نور به داخل فضا و زیبایی معماری بنا بهره مند گردید .

رعایت سرفصل های مهم از جمله ، محاسبات زلزله – باد – برف و همچنین وزن شیشه ها همانند سیستم های رایج کرتین وال امری لازم و ضروری می باشد .

اجرای حجم های وسیع با سطح نورگذر بزرگ به راحتی قابل محاسبه و اجرا می باشند .البته فاکتورهایی ازجمله نوع سیستم انتخابی درخصوص Sky light ، نحوه آب بندی (استفاده از چسب هایی با استانداردهای لازم در این خصوص) و مجری با سابقه اجرایی و اطلاعات مهندسی با تجربه اجرایی ، در این خصوص نقش موثر و سازنده ای را می تواند ایفا کند .

شرکت آلوم کاردینه (آلوکد) به نمایندگی شرکت (FTI (facade testing institute در ایران این خدمات را ارائه می کند .

جهت مشاهده مشخصات اختصاصی این نوع سیستم های آلوکد کلیک نمایید.

سقف شیشه ای چیست:

با توجه به پیشرفت روز افزون صنعت آلومینیوم و تلفیق مهندسی سازه با این صنعت و دستاوردهای جدید تکنولوژیکی در تولید اقلام و اتصالات، محصول آلومینیومی (در و پنجره نما) با ضریب اطمینان قابل قبولی در اختیار مصرف کنندگان، کارفرمایان و معماران بناها قرار گرفته است اجرای جدار ههای نورگذر در سقفها و تلفیق این نوع فضاها با سازه های اصلی بنا امروزه در دستور کار معماران با تجربه و معماران جوان قرار گرفته است .

امروزه بسیاری از افراد برای پوشاندن سقف خود از سقف شیشه ای استفاده می کنند. این ساختار تا حدودی جدید و نو می باشد و با توجه به ترکیبی که دارد و همچنین سازه آن زیبایی بسیاری را به سقف و ساختمان می بخشد. رنگ بندی سقف شیشه ای متنوع است و به همین دلیل شما هر رنگی که مایل باشید را روی آن می توانید به اجرا درآورید.

برخی از افراد ترجیح می دهند سقف شیشه ای یکدست و صافی داشته بشند که در این صورت هم موردی ندارد و آنها می توانند چنین سقفی را سفارش دهند. برای اینکه با طراحی سقف های شیشه ای اطلاعات بیشتری داشته باشید در ادامه توضیحات بیشتری را ارائه می دهیم.

طراحی سقف شیشه ای:

طراحی سقف شیشه ای بستگی به نوع فضای شما که می خواهید این سقف ها روی روی آنها نصب کنید بستگی دارد. همانطوری که بیان کردیم برخی از این سقف ها به صورت اشکال هندسی می باشند که زیبایی بی نظیری را در فضا ایجاد می کنند، و همچنین برخی دیگر از آنها به صورت صاف و یکدست هستند. سقف های شیشه ای که صاف و یکدست هستند به راحتی نصب می شوند چرا که قاب های آن کمتر است و اتصال آن زیاد طول نمی کشد.

برای مکان هایی دیگر مانند مجتمع های مسکونی و تجاری زیبایی سقف شیشه ای بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل باید آنها را به اشکال هندسی طراحی کنند. برای برخی از پروژه هایی که صنعتی و عمرانی هستند از راه حل هایی برای نصب سقف های شیشه ای استفاده می کنند که فنی می باشد، در واقع این راه حل موجب می شود که پروژه های در حال طراحی منحصر به فرد تر و زیباتر شوند.

بسیاری از کاربرانی که از سقف شیشه ای برای مکان های تجاری و یا محیط های مسکونی استفاده می کنند، به دلیل زیبایی آن می باشد. به همین دلیل بسیاری از طراحانی که این سقف ها را طراحی می کنند آنها را بسیار زیبا و جذاب می سازند تا محیط های مورد نظر شما را زیباتر نماید. شما می توانید بر اساس سلیقه و فضایی که دارید یکی از آنها را انتخاب کنید و از آن استفاده نمایید.

امروزه در خصوص تولید شیشه هایی با قابلیت های فنی بالا در اختیار ما قرار میگیرد. بهبود مولفه

و امکان تولید شیشه های لمینت ، نشکن و مقاوم در برابر LR/UV/HGC/SC/U-VALUEهایی از جمله:

ضربه ، امکان استفاده وسیع شیشه را به راحتی فراهم ساخته است حتی در سقف بناها ، اما جهت نگهداری این شیشه ها مطمئنا به محصول دیگری نیز نیاز داریم که تمام وظایف یک سقف استاندارد را نیز داشته باشد.اسکای لایت های آلومینیومی در این خصوص راهگشای بسیار مناسبی هستند.

 • در مکان هایی که جهت پوشانیدن سقف از سازه فضایی استفاده می شود، جهت پوشانیدن این گونه فضاها از سازه های اسکای لایت استفاده می گردد.

 • در فضاهایی مانند گنبدها و طاق ها نیز می توان از سیستم های اسکای لایت به راحتی بهره گرفت.

 • با کمتر شدن فضاهای سبز در شهرها ساخت ساختمان های اکولوژیکی ، در ساخت و سازهای شهری نمود بسیار بیشتری پیدا کرده است با افزایش ارتفاع و دوری از فضاهای سبز برای واحدهایی که در این ارتفاع قرار می گیرند ایجاد تراس هایی که بتوان در آنها از فضای سبز استفاده کرد ، امری لازم به نظر می رسد. اسکای لایت ها در این خصوص نیز کمک تکنولوژی آمده و تراس هایی با این ویژگی را می توان با کمک آنها ایجاد کرد. البته این سازه ها به جز ایجاد فضاهایی دلپذیر در داخل بناها زیبایی دو چندانی نیز از لحاظ استاتیکی به سازه بنا می بخشد. در طراحی سقف ها ( این گونه پوشش ها ) عواملی موثر وجود دارند، از جمله : ۱- فاکتورهای بیرونی ۲- فاکتور معماری و فرهنگ بومی ۳- نوع سازه و کاربری بنا ۴- نوع معماری بنا و یا نوع جریان روح معماری بنا ۵- امکان استفاده از مصالح مطابق استاندارد ( سقف های شیشه ای محاسبه شده و استاندارد) ۶- رعایت مقررات ملی ساختمان.

سقف ها یکی از قسمت های جدا نشدنی یک ساختمان می باشند ، چه از لحاظ زیبایی ، ایستایی، آب بندی و هوابندی ، مقاومت حرارتی و….. ، البته از لحاظ سازه ای محاسبات مهندسی نیز بسیار حساس و مهم می باشند.

با استفاده از سازه های اسکای لایت در بناهایی که در حال ساخت هستند ( البته با رعایت اصول معماری ، بومی و فرهنگی ، سازه ای ، منطقه ای ) سقف هایی زیبا و امن را می توان در بناهایی از جمله مراکز تجاری، علمی و آموزشی ، مسکونی ، اداری و صنعتی و تجاری ایجاد کرد می توان از این گونه سازه ها جهت هدایت بیشتر نور به داخل فضا و زیبایی معماری بنا بهره مند گردید.رعایت سرفصل های مهم از جمله : محاسبات زلزله ، باد ، برف و همچنین وزن شیشه ها همانند سیستم های رایج کرتین وال امری لازم ضروری می باشد.

اجرای حجم های وسیع با سطح نور گذر بزرگ به راحتی قابل محاسبه و اجرا می باشند البنه فاکتور هایی از جمله نوع سیستم انتخابی در خصوص اسکای لایت ، نحوه آب بندی ( استفاده از چسب هایی با استانداردهای لازم در این خصوص) مجری با سابقه اجرایی و اطلاعات مهندسی با تجربه اجرایی، در این خصوص  نقش موثر و سازنده ای را می تواند ایفا کند.هم اکنون در کشورشرکت های معدودی هستند که ( با رعایت فاکتورهای ذکر شده در بالا محاسبات سازه ای اسکای لایت ها در فضاهای وسیع به همراه سازه های فضایی) این سرویس ها را در اختیار کارفرمایان محترم قرار می دهند. شرکت هایی نیز با عدم اطلاعات مهندسی دقیق سعی در کپی برداری و اجرای کار به صورت کاملا تجاری با حذف مولفه های اساسی این گونه سیستم ها در تلاش هستند بخشی از این بازار جدید را در اختیار داشته باشند.

EN1027.ASTME331EN12155لازم به ذکر است در این خصوص تست هایی نیز وجود دارد از جمله:

که میزان آب بندی و ایستایی سازه را آزمایش می کنند.

درایران این خدمات را FTI(Façade testing indtitute)شرکت آلوم کاردینه (آلوکد) به نمایندگی شرکت

ارائه می کند.

ارائه می گردد.FTIاروپا از سوی CE آزمایشات فوق تحت لیسانس