سقف شیشه ای

سقف شیشه ای اسکای لایت

باتوجه به پیشرفت روز افزون صنعت آلومینیوم و تلفیق مهندسی سازه با این صنعت و دستاوری جدید تکنولوژیکی در تولید اقلام و اتصالات ، محصول آلومینیومی (در و پنجره نما) با ضریب اطمینان قابل قبولی در اختیار مصرف کنندگان ، کارفرمایان و معماران بناها قرار گرفته است .

اجرای جداره های نورگذر در سقف ها و تلفیق این نوع فضاها با سازه های اصلی بنا امروزه در دستورکار معماران باتجربه و معماران جوان قرار گرفته است .

در این گفتار سعی خواهیم کرد اشاره ای به این مبحث داشته باشیم .

امروزه و به صورت مستمر اخبار متعددی در خصوص تولید شیشه هایی با قابلیت های فنی بالا در اختیار ما قرار میگیرد . بهبود مولفه هایی از جمله :LR/UV/HGC/SC/U-VALUE و امکان تولید شیشه های لمینیت ، نشکن و مقاوم در برابر ضربه ، امکان استفاده وسیع شیشه را به راحتی فراهم ساخته است ، حتی در سقف بناها .  اما جهت نگهداری این شیشه ها مطمئناً به محصول دیگری نیز  نیاز داریم که تمام وظایف یک سقف استاندارد را نیز داشته باشد . Sky lightهای آلومینیومی در این خصوص راهگشای بسیار مناسبی هستند .

  • در مکان هایی که جهت پوشانیدن سقف از سازه فضایی استفاده می شود ، جهت پوشانیدن این گونه فضاها از سازه های Sky light استفاده می گردد .

  • درفضاهایی مانند گنبدها و طاق ها نیز می توان از سیستم های سقف شیشه ای اسکای لایت  به راحتی بهره گرفت .

  • با کمتر شدن فضاهای سبز در شهر ها ساخت ساختمان های اکولوژیکی ، در ساخت و سازهای شهری نمود بسیار بیشتری پیدا کرده است . با افزایش ارتفاع و دوری از فضاهای سبز برای واحدهایی که در این ارتفاع قرار می گیرند ایجاد تراس هایی که بتوان در آنها از فضای سبز استفاده کرد ، امری لازم به نظر می رسد .

Sky light ها در این خصوص نیز به کمک تکنولوژی آمده و تراس هایی با این ویژگی را می توان با کمک آنها ایجاد کرد . البته این سازه ها  به جز ایجاد فضاهایی دلپذیر در داخل بناها زیبایی دوچندانی نیز از لحاظ استاتیکی به سازه بنا می بخشد .

در طراحی سقف ها(اینگونه پوشش ها) عواملی موثر وجود دارند ، از جمله :

  1. فاکتورهای بیرونی
  2. فاکتور معماری و فرهنگ بومی
  3. نوع سازه و کاربری نما
  4. نوع معماری بنا و یا نوع جریان روح معماری بنا
  5. امکان استفاده از مصالح مطابق استاندارد (سقف های شیشه ای محاسبه شده و استاندارد)
  6. رعایت مقررات ملی ساختمان .

سقف ها یکی از قسمت های جدا نشدنی یک ساختمان می باشند ، چه از لحاظ سازه ای چه از لحاظ زیبایی ، ایستایی ، آب بندی و هوابندی ، مقاومت حرارتی و… ، البته از لحاظ سازه ای و محاسبات مهندسی نیز بسیار حساس و مهم می باشند . با استفاده از سازه های Sky light در بناهایی که در حال ساخت هستند (البته با رعایت اصول معماری ، بومی و فرهنگی ، سازه ای ، منطقه ای) سقف های زیبا و امن را می توان در بناهایی از جمله مرکز تجاری ، علمی و آموزشی ، مسکونی ، اداری ، صنعتی و تجاری ایجاد کرد . می توان از اینگونه سازه ها جهت هدایت بیشتر نور به داخل فضا و زیبایی معماری بنا بهره مند گردید .

رعایت سرفصل های مهم از جمله ، محاسبات زلزله – باد – برف و همچنین وزن شیشه ها همانند سیستم های رایج کرتین وال امری لازم و ضروری می باشد .

اجرای حجم های وسیع با سطح نورگذر بزرگ به راحتی قابل محاسبه و اجرا می باشند .البته فاکتورهایی ازجمله نوع سیستم انتخابی درخصوص Sky light ، نحوه آب بندی (استفاده از چسب هایی با استانداردهای لازم در این خصوص) و مجری با سابقه اجرایی و اطلاعات مهندسی با تجربه اجرایی ، در این خصوص نقش موثر و سازنده ای را می تواند ایفا کند .

شرکت آلوم کاردینه (آلوکد) به نمایندگی شرکت (FTI (facade testing institute در ایران این خدمات را ارائه می کند .

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با بخش فنی شرکت آلوکد تماس حاصل فرمایید .

طراحی سقف شیشه ای:

طراحی سقف شیشه ای بستگی به نوع فضای شما که می خواهید این سقف ها روی روی آنها نصب کنید بستگی دارد. همانطوری که بیان کردیم برخی از این سقف ها به صورت اشکال هندسی می باشند که زیبایی بی نظیری را در فضا ایجاد می کنند، و همچنین برخی دیگر از آنها به صورت صاف و یکدست هستند. سقف های شیشه ای که صاف و یکدست هستند به راحتی نصب می شوند چرا که قاب های آن کمتر است و اتصال آن زیاد طول نمی کشد.

برای مکان هایی دیگر مانند مجتمع های مسکونی و تجاری زیبایی سقف شیشه ای بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل باید آنها را به اشکال هندسی طراحی کنند. برای برخی از پروژه هایی که صنعتی و عمرانی هستند از راه حل هایی برای نصب سقف های شیشه ای استفاده می کنند که فنی می باشد، در واقع این راه حل موجب می شود که پروژه های در حال طراحی منحصر به فرد تر و زیباتر شوند.

بسیاری از کاربرانی که از سقف شیشه ای برای مکان های تجاری و یا محیط های مسکونی استفاده می کنند، به دلیل زیبایی آن می باشد. به همین دلیل بسیاری از طراحانی که این سقف ها را طراحی می کنند آنها را بسیار زیبا و جذاب می سازند تا محیط های مورد نظر شما را زیباتر نماید. شما می توانید بر اساس سلیقه و فضایی که دارید یکی از آنها را انتخاب کنید و از آن استفاده نمایید.

امروزه در خصوص تولید شیشه هایی با قابلیت های فنی بالا در اختیار ما قرار میگیرد. بهبود مولفه

و امکان تولید شیشه های لمینت ، نشکن و مقاوم در برابر LR/UV/HGC/SC/U-VALUEهایی از جمله:

  • ضربه ، امکان استفاده وسیع شیشه را به راحتی فراهم ساخته است حتی در سقف بناها ، اما جهت نگهداری این شیشه ها مطمئنا به محصول دیگری نیز نیاز داریم که تمام وظایف یک سقف استاندارد را نیز داشته باشد.اسکای لایت های آلومینیومی در این خصوص راهگشای بسیار مناسبی هستند.

لازم به ذکـر است در این خصـوص تسـتهایی نیز وجـود دارد از جمله تسـت های EN12155 ، EN1027 ،ASTme331 که میزان آب بنـدی و ایستایی سـازه را آزمـایـش می کنند . شـرکت آلـوکـد به نمایـنـدگی شـرکت FTI (facade testing institute ) در ایـران این خـدمات را ارائه می نماید. آزمایشات فوق تحت لیسانس CE اروپا ازسوی FTI ارائه می گردد.