نماد سایت آلوکد

شیشه و نماهای شیشه ای در ساختمان ها

طراحی ، تولید و اجرای سازه های کرتین والی

طراحی ، تولید و اجرای سازه های کرتین والی

شیشه و نماهای شیشه ای در ساختمان ها

طراحی، تولید و اجرای سازه های کرتین والی

در طی سلسله مطالبی قصد داریم درخصوص طراحی و ساخت و اجرای نماهای شیشه ای (کرتین وال ها) مباحثی را مطرح نماییم. لذا این مهم را طی چند بخش تقدیم خواهیم نمود. در بخش اول با تاریخچه استفاده از شیشه و نما‌های شیشه‌ای به طور خلاصه در دنیا آشنا خواهیم شد.


شیشه و نما‌های شیشه‌ای در ساختمان‌ها

در معماری امروزه علاوه براستفاده از سنگ‌های طبیعی، سرامیک‌ها، ورق‌های کامپوزیت و قاب‌های فلزی استفاده از شیشه‌ها در معماری ساختمان از اهمیت ویژه برخوردار هستند و از مختصات غیرقابل انکار اعتبار بخشی و پوشش و نماد خاص پروژه‌ها به شمار می‌روند.

شیشه یکی از مصالح بسیار قدیمی مورد استفاده درتمامی ساختمان‌ها می‌باشد. و در طی سال‌ها با تحولات اجرایی و کیفیتی رو‌به‌رو بوده و به شکل امروزی در اختیار استفاده کننده گان از این متریال مهم قرار‌گرفته است. تقریبا از اواسط قرن بیستم از شیشه‌ها علاوه براینکه در درب‌ها و پنجره‌ها استفاده می‌شده به‌عنوان پوشش پوسته خارجی بنا نیز مورد استفاده قرار گرفت، به همراه استفاده از شیشه در نمای خارجی بنا‌ها به‌صورت نامحدود استفاده درفضا‌های اسپندرال و نیز درخصوص ضعف‌های اجرایی از‌جمله عایق بودن و مقاومت فیزیکی شیشه‌ها نیز پیشرفت‌های شگرفی را تجربه کرده است.

پوسته‌های خارجی بنا‌ها علاوه بر نقش خود در زیبایی بیرونی نما و مسائل مربوط به مقاومت فیزیکی و فنی در قسمت‌های داخلی بنا‌ها هم که به‌صورت نمایان استفاده می‌شوند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

امروزه شاهد پیشرفت‌های عظیمی در تمامی زمینه‌ها و تکنولوژی‌ها هستیم و بحث شیشه‌های نما نیز از این امر مستثنی نیست سیستم‌های نصب شیشه‌ها برروی بنا‌ها (سازه‌های کرتین وال) از پیشرفت‌های بی‌شماری برخوردار شده‌اند و بد‌لیل علاقه به استفاده از شیشه‌ها در پوسته خارجی بنا‌ها سیستم‌های نگه‌دارنده این شیشه‌ها به‌سرعت به سوی پیشرفت‌های فنی و اجرایی پیش رفته است.

به‌طور‌کلی هر سازه که باربر نباشد یک نوع سازه غیر باربر محسوب شده و می‌بایست برای ایستایی آن تمهیداتی در نظر گرفت. از‌جمله، سازه‌ای که جهت نگهداری از شیشه‌ها در نما‌های بنا‌ها مورد استفاده قرار    می‌گیرند  علاوه براینکه می‌بایست بار شیشه‌ها و نیرو‌های وارده را تحمل نمایند می‌بایست بار خود را به سازه اصلی (اسکلت) به طور صحیح نیز منتقل نمایند.

اجرای سیستم سازه‌ای کرتین وال برای اولین‌بار در سال ۱۸۲۰ در شهر فیلادلفیای آمریکا و برای نمای بیرونی یک بانک مورد استفاده قرار‌گرفته است.

واجرای سازه کرتین وال به‌صورت حرفه‌ای و برروی یک ساختمان با اسکلت فلزی در سال ۱۸۸۳ در یک برج در شهر شیکاگو به نام Home insurance تجربه شده است البته در سال ۱۸۵۱ در شهر لندن و ساختمان crystal palace با استفاده از قطعات ریخته‌گری شده آهنی حدود ۰۰۰/۳۰۰ قطعه شیشه برروی تمامی نمای بنا قرار گرفت و برای اولین‌بار بنای شیشه‌ای طراحی و اجرا گردید.

به این ترتیب آرام،‌آرام، استفاده از شیشه به همراه سازه‌های فلزی نگهدارنده شیشه بیشتر شده و نحوه اجرا و تکنولوژی این سیستم‌ها نیز متحول گردید.

استفاده از سازه فلزی نگهدارنده شیشه به‌عنوان پوسته خارجی، به‌صورت جدی در سال ۱۹۰۸ و مربوط به پروژه ۶ طبقه Boley clothing company  می باشد.

در این سال‌ها تجربیاتی نیز علاوه بر آهن، با گالوانیزه، برنز و مس نیز انجام شده است.

از اولین سازه‌های نمای شیشه‌ای اجرا شده می‌توان به پروژه Empire state در سال ۱۹۲۹ در شهر نیویورک نیز اشاره نمود در این ساختمان برای اولین‌بار از ۴۰۰۰ پانل اسپندرال آلومینیومی استفاده شده و کل این نما در طی ۱۸ ماه اجرا گردید.

از اولین معماران طراح و طرفدار استفاده از نما‌های شیشه‌ای به‌صورت امروزه می‌توان به Walter Gropius اشاره نمود.

استفاده از نمای شیشه‌ای آلومینیوم به‌صورت تقریبا امروزی در سال ۱۹۳۴ و در شهر Oregon در یک ساختمان ۱۲ طبقه اداری و تجاری انجام شده است.

لیکن درآن سال‌ها جزئیات نما‌های شیشه‌ای فلزی بیشتر براساس سیستم‌های پنجره‌ای طراحی و اجرا می‌شده است و البته تمامی خواسته‌های امروزی شامل آببندی و هوابندی و محاسبات سازه‌ای دقیق امروزی را شامل نمی‌شد.

استفاده از شیشه و سازه کرتین وال آلومینیومی به‌صورت امروزی، بد‌لیل هماهنگی خاص این دو متریال از‌جمله خواص فیزیکی ویژه فلز آلومینیوم، سبکی، سختی مناسب، عدم زنگ‌زدگی و امکان طراحی و تولید جزئیات خاص از سال ۱۹۳۰ تقریبا شروع و در دهه۱۹۵۰ به اوج خود رسید. انجام سازه‌های نمای شیشه‌ای در ساختمان‌های بلند علاوه بر زیبایی خاص، دیگر شرایط فنی و اقتصادی پروژه‌ها را نیز به خوبی تامین می‌نمود.

استفاده از شیشه در تمامی بنا و بدون محدودیت در طرح‌های Mies van per Rohe و دز سال ۱۹۲۲ دیده شد، البته دلیل این فکر نیز کشف نحوه تولید شیشه‌های سکوریت (نشکن) در کشور فرانسه بوده است.

و براساس این پیشرفت جدید در صنعت شیشه و تفکر Rohe در سال ۱۹۶۳ آقای Henry Bernard نسبت به ساخت پروژه‌ای به نام Maison de la rodio  و استفاده از قطعات شیشه بدون دیده شدن سازه نگهدارنده اقدام نمود و این نوع اجرای سازه نمای شیشه‌ای الهام بسیار قوی برای معماران شد.

به این ترتیب اولین شیشه‌های یافت شده در جهان مربوط به۴۰۰۰ سال قبل در مدیترانه شرقی و ۱۵۰۰ سال قبل در مصر و بعد‌ها در وندیک و اتریش و سپس از استفاده گسترده در تمدن‌های بعدی تا به امروز و قرن ۲۱ و زمان ما دچار تحولات شگرفی شده است.

و با افزایش سرعت پیشرفت تکنولوژی گستردگی استفاده و میزان مصرف شیشه بسیار فراتر رفته است. و به این ترتیب جرات استفاده از نما‌های شیشه‌ای مطمئن و با جزئیات خاص سازه‌های کرتین والی، امروزه درکشور ما نیز بسیار مورد‌توجه قرار‌گرفته است.

در مباحث بعدی درخصوص سازه‌های نمای شیشه‌ای کرتین وال، دلایل استفاده و انواع نما‌های شیشه‌ای مطالبی مطرح خواهد شد.

خروج از نسخه موبایل