ورق کامپوزیت به دلیل خواص انحصاری از جمله سبکی وزن، سختی مناسب، انعطاف پذیری همراه با شکل پذیری بالا، تنوع رنگ، غیر قابل اشتعال بودن ( ورق های خاص) و سرعت اجرای بالا در بسیاری از ساختمان های در حال ساخت، اجرا می گردند. 

نوع اجرای این ورق ها به دو دسته کلی Fix و Hang تقسیم می گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصول با بخش فنی شرکت آلوکد تماس حاصل فرمایید .

ورق کامپوزیت یکی از مصالح زیبایی می باشد که در برخی از نماهای ساختمانی مورد استفاده  قرار می گیرد. امروزه افراد بسیاری از نماهای کامپوزیت استفاده می کنند چرا که زیبایی و جلوه آن نسبت به نماهای دیگر بسیار بیشتر است ورق کامپوزیت از ترکیب چندین ماده تشکیل می گردد.

ورق کامپوزیت یک نوع ساختار چندلایه است که از سه لایه اصلی تشکیل شده است، هر یک با وظایف مخصوص خود. این ورق‌ها معمولاً شامل دو لایه آلومینیوم در سطح خارجی و یک لایه مواد پلی اتیلن یا معدنی درونی می‌باشند. این لایه‌ها با استفاده از چسب مناسب به هم چسبانده و پرس می‌شوند. در پایان، یک لایه فیلم محافظ جهت جلوگیری از خط و خش و همچنین بهبود استحکام اضافه می‌شود که پس از پرس شدن ورق، از آن جدا می‌شود.
ورق کامپوزیت از سه لایه تشکیل شده است که دو لایه اول از جنس آلومینیوم با ضخامت ۳ تا ۵/۰ میلی‌متر و لایه سوم از مواد پلی‌اتیلن با ضخامت ۳ تا ۵ میلی‌متر تشکیل شده‌اند.
ورق کامپوزیت به عنوان یکی از مصالح اصلی در ساختمان‌ها، به دلیل کیفیت بالا و کارایی برتر، به یکی از مواد مورد استفاده در ساخت و نمای ساختمان تبدیل شده است. این محصول، امکان استفاده در نمای ساختمان و نمای کامپوزیت را فراهم می‌کند. ورق کامپوزیت تشکیل شده از صفحات فلزی مسطح است که در ساختار خود، سه لایه متفاوت دارند. این لایه‌ها شامل دو لایه آلومینیوم و یک لایه غیر آلومینیومی هستند. به طور معمول، لایه میانی از موادی همچون پلی‌اتیلن یا پلی‌یورتان ساخته می‌شود، اما مدل‌های دیگری نیز وجود دارند که از مواد معدنی برای مصارف مختلف استفاده می‌شوند.

قیمت ورق کامپوزیت یا نمای کامپوزیت امروزه یکی از موارد مهمی است که مورد توجه کارفرمایان، نصابان، و مجریان قرار می‌گیرد. این محصول به دلیل تنوع رنگ‌ها، مدل‌ها و انعطاف پذیری بالا در تعویض و نصب، بسیار مورد توجه است. در ایران، بخش اعظم خرید و فروش ورق کامپوزیت مربوط به برندهای معتبر و مرغوب ایرانی است.

نمای کامپوزیت فلزی:

کامپوزیت ها از ترکیب دو یا چند ماده جداگانه تشکیل شده اند که ماده حاصل نسبت به هرکدام از اجزاء تشکیل دهنده آن بهتر است و اجزاء مختلف کارایی یکدیگر را بهبود می بخشد و این یکی از مزیت های کامپوزیت محسوب می شود. از متداول ترین نماهای کامپوزیت پلی اورتان اشاره کرد.

ورق های کامپوزیت آلومینیوم متشکل از دو لایه آلومینیوم به ضخامت ۳/۰ تا ۵/۰ میلی متر در اطراف و یک هسته از جنس پلاستیک یا یک ماده معدنی پرکننده ضدحریق (نظیر موادپلی اتیلنی) به ضخامت ۳ الی ۵ میلی متر است.

لایه خارجی عمدتا دارای یک پوشش آستر رزین اپوکسی و یک لایه Pvdf می باشد سطح ورق کامپوزیت با یک لایه فیلم محافظت می شود از جمله مزایای این پانل می توان به سبکی وزن ، تنوع رنگ و شکل پذیری اشاره کرد.

ازجمله بزرگترین مشکلات این نوع نما، از یک سو ورود محصولات بی کیفیت و فقدان دانش فنی کافی در خصوص کنترل کیفیت این نوع پانل برای نما و اجرای نامناسب توسط برخی افراد غیر متخصص است. چسبیدن ذرات گردو غبار برسطح نمای ساختمان ها و تغییر رنگ از جمله مشکلات این نوع نما است. تمیز کردن نما مستلزم ایجاد داربست یا پیش بینی بالابرهای مخصوص جهت شستشو است.

استفاده کردن از ورق کامپوزیت امروزه رواج بسیار زیادی پیدا کرده است، مزایای این نوع از نما از آنجایی که زیاد و عالی است افراد بسیاری ترجیح می دهند از این نوع نما برای ساختمان های خود استفاده کنند. البته دقت داشته باشید که اگر شما می خواهید این نما را در ساختمان های مورد نظر خود اجرا کنید باید از مزایا و همچنین معایب آن اطلاعات زیادی داشته باشید تا به بهترین نحو ممکن بتوانید نمای مورد نظر خود را انتخاب کنید. نمای کامپوزیت و عکس نمونه کارهای نمای کامپوزیت آلوکد را آورده ایم نمای کامپوزیت و عکس نمونه کارهای نمای کامپوزیت آلوکد را آورده ایم[/caption]

مزایای ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت آلومینیوم به دلیل ویژگی‌ها و مزایای خاص خود، به سرعت توجه طراحان و سازندگان ساختمان را به خود جلب کرده و در حال حاضر در بازار ساختمانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این نوع ورق به وزن سبک، تنوع در طرح و ابعاد، انواع رنگ‌بندی، قابلیت شکل‌پذیری آسان، سرعت بالا در نصب و همچنین قیمت مناسب آن شناخته شده است.
اما ویژگی بارز و برجسته ورق کامپوزیت آلومینیوم نسبت به سایر مواد نما، وزن سبک آن است. وزن هر متر مربع این ورق معمولاً بین ۶ تا ۸ کیلوگرم است که به مقایسه با سایر مواد نما، وزن بسیار کمتری دارد. این امر باعث کاهش وزن کلی ساختمان شده و در صورت وقوع زلزله، ایمنی ساختمان را افزایش می‌دهد.

همانطوری که بیان کردیم افراد بسیاری به علت مزایا و زیبایی هایی که نمای کامپوزیت دارد آن را بر روی ساختمان خود اجرا می نمایند. از جمله این مزایا عبارت می باشد از :

  • خواص مواد تشکیل دهنده

همان طوریکه می دانید در هر نما و متریالی موادی ویژه و خاص قرار می گیرد که هر یک از این مواد در زیبایی، جنس، ماندگاری و دوام آن نما تاثیر بسیاری دارد.  بر این اساس باید بدانید در ورق کامپوزیت  هم موادی به کار می رود و خواصی  که در مواد تشکیل دهنده این ورق ها وجود دارد، عملکرد و کارایی نما را بسیار بهتر و بیشتر می کند.

  • وزن کم آن ها

از آنجایی که وزن ورقه های تشکیل دهنده ورق کامپوزیت بسیار کم و سبک می باشد، باری را به ساختمان وارد نمی کند، به همین دلیل وزن کلی سازه ساختمان به هیچ عنوان زیاد نمی شود. در اصل یکی از ویژگی های اصلی که این ورق ها دارند این است که، حدود ۹۰ درصد از نماهای دیگری که در ساختمان ها به کار می روند سبکتر می باشند.

  • نگهداری آسان

تعمیر و نگهداری کردن از ورق کامپوزیت بسیار آسان می باشد و دشواری در آن وجود ندارد، به همین دلیل اگر از آنها در ساختمان خود استفاده کنید نیازی نیست از آنها مراقبت ویژه ای کنید. یکی از ویژگی ها و مزایای آنها که بسیار اهمیت دارد این است که اجرای آنها نسبت به نماهای دیگر سهولت بیشتری دارد، بر همین اساس آنها سریعا تولید می شود.

نمای کامپوزیت ایستگاه راه آهن مهاباد بوسیله شرکت آلوکد اجرا شده است.

  • آب بندی مناسب ورق کامپوزیت

 آب بندی ورق کامپوزیت یکی از ویژگی های مثبت آن به شمار می رود. زمانی که شما در نمای ساختمانی خود آب بندی دقیق و درستی را اجرا کنید، آب به لایه های زیرین این نوع از نما هرگز نفوذ نمی کند و از طریق شیارهایی که در نمای کامپوزیت ایجاد شده است باران یا برف باریده شده به بیرون از نما راهی می گردد.

در مورد معایب ورق کامپوزیت باید بدانید که این ورق ها معایب زیادی ندارند و نمی توان برای آنها معایب خاصی را بیان کرد. برخی از افراد تمایل به استفاده کردن از این نماها برای ساختمان های خود ندارند و برخی دیگر ترجیح می دهند از این نما استفاده کنند. هر یک از نماهای ساختمانی ویژگی های خاصی دارد که در بالا برخی از   مهمترین ویژگی های نماهای کامپوزیت را بیان کردیم.

محصولات تولیدی شرکت آلوکد، توسط دستگاههای اتوماتیک و استاندارد اروپا تولید و استفاده همزمان ازدو سیستم پرس پروفیل و پانچ با دستگاههای اتوماتیک تولید و به بازار عرضه می‌شود.

تمامی پروفیل های به کار رفته در محصولات متنوع شرکت آلوکد تحت لیسانس بوده که تلاش می‌شود پنجره جدید را گشوده و فصل تازه ای را در صنعت ساختمان ایران ورق بزند.

مهندس شهرام علیزاده، مدیرعامل شرکت آلوکد در گفتگو با تحریریه پنجره ایرانیان همواره بر اعتقادات حرفه ای اش پافشاری کرد و بیش از آنکه بخواهد از محصولات و خدمات شرکت آلوکد سخن بگوید، از دغدغه‌ها و انتظارات اش گفت و اینکه صریح می‌گوید: شرکت آلوکد در ارائه مشاوره جهت طراحی و اجراینمای بیرونی ساختمان دست همکاری به سمت همه دراز می‌کند.

هرچند این سیاست به مفهوم این نخواهد بود که مشتریان مجبور به همکاری به آلوکد خواهند بود.

او را صادقانه دیدیم وقتی می‌گوید: آلوکد به خلق یک اثر هنری بر تن ساختمان‌ها می‌اندیشد و درخشش ستاره‌های چشم نواز بر پوسته خارجی ساختمان‌ها را می‌ستاید. پیشنهاد می‌شود قبل از خواندن این گفتگو دقت کنیم که شرکت آلوکد، سبد متنوعی از کالاها و خدمات را برای صنعت ساختمان ایران به ارمغان آورده است.

ویژگی‌های با اهمیت در آنالیز قیمت ورق کامپوزیت

ویژگی‌های اساسی در آنالیز قیمت ورق کامپوزیت عبارتند از؛ استفاده از روکش پلی استر برای نمای داخلی و استفاده از PVDF برای نمای خارجی، استفاده از ورق آلومینیومی با روکش شاین یا هایگلاس، استفاده از ورق‌های با طرح چوب و سنگ، ضخامت‌های ۰٫۲، ۰٫۳ و ۰٫۴ میلیمتر برای پوسته آلومینیومی، استفاده از روکش‌های ضد حریق برای ورق کامپوزیت، استفاده از ورق‌های آینه‌ای و نانو و همچنین استفاده از ورق‌های مناسب برای تابلوهای تبلیغاتی.
موارد فوق می‌تواند تأثیر گذار بر قیمت ورق کامپوزیت باشد و باعث ایجاد یک بازه قیمتی حدود پنجاه هزار تومان برای هر متر مربع شود. همچنین، به دلیل وزن کم ورق‌های با ضخامت ۰٫۳ و ۰٫۲، در صورتی که ابعاد ورق‌ها بزرگ باشد، ممکن است پس از مدتی ورق‌ها به صورت تورفته در نما دیده شوند. برای رفع این مشکل، لازم است که ابعاد کوچکتری از ورق‌ها (کمتر از نصف ورق) در پانل‌بندی‌ها رعایت شود تا مصرف بیش از حد مصالح زیرسازی فلزی و سایر مصالح مانند پیچ و نبشی و چسب و فوم جلوگیری شود و این امر باعث حفظ زیبایی نما می‌شود.

بررسی انواع ورق کامپوزیت

ورق‌های کامپوزیت به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود می‌توانند در مصارف گوناگون مورد استفاده قرار بگیرند. برخی از این ورق‌ها، به دلیل داشتن لایه‌های بیشتر و مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه، مناسب برای استفاده به عنوان سقف‌های پیش‌ساخته نیز هستند. از آنجایی که این ورق‌ها دارای سادگی استفاده و طول عمر بالایی هستند، می‌توانند در پروژه‌های مختلف ساختمانی به کار روند.

انواع مختلف پوشش ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت

با توجه به تفاوت‌های موجود در ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت، می‌توان آنها را براساس نوع کاربری و عایق به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

ورق کامپوزیت PVDF

این نوع ورق‌ها دارای مقاومت بالا در برابر خش و ضربه بوده و طراحی متفاوتی نسبت به محصولات دیگر دارند. آنها بیشتر برای استفاده در پروژه‌های ساختمانی و نمای ساختمان استفاده می‌شوند.

ورق کامپوزیت ضد حریق (FR)

این نوع ورق‌ها به دلیل مقاومت خود در برابر آتش سوزی و واکنش‌های شیمیایی از جمله مقاومت بالایی در مقابل حرارت و شرایط آب و هوایی گرم برخوردارند. غالباً در مکان‌هایی که احتمال بروز آتش سوزی زیاد است، مانند جایگاه‌های سوخت، استفاده می‌شوند.

ورق کامپوزیت نانو

با پیشرفت‌های صنعت نانو، ورق‌های کامپوزیت نانو نیز وارد بازار شده‌اند. این ورق‌ها از مقاومت بالایی در برابر آلودگی و حریق برخوردارند و بیشتر در صنعت ساختمان‌سازی و نمای ساختمان استفاده می‌شوند به دلیل طول عمر و ظاهر زیبا و منحصر به فردی که دارند.

ورق‌های کامپوزیت با طرح چوب

با استفاده از این ورق‌ها می‌توانید طرح‌های چوبی مانند ترمو وود یا ترمو چوب را در محیط داخلی و خارجی خود به کار ببرید. این ورق‌ها از طراحی‌های شبیه به چوب و کیفیت بالایی برخوردارند که امکان استفاده آسان و مقاومت در برابر نور خورشید و رنگ پریدگی را فراهم می‌آوردند.

ورق‌های کامپوزیت لانه زنبوری

این نوع ورق‌ها دارای ساختار داخلی به شکل لانه زنبوری هستند که باعث می‌شود بسیار سبک و در عین حال مقاوم باشند. آنها مناسب برای کنترل دما و جریان هوا در محیط‌های مختلف هستند، به خصوص در مکان‌هایی که نیاز به کنترل دما و سهولت نصب دارید.

ورق کامپوزیت آینه‌ای

این ورق‌ها دارای سطح آینه‌ای هستند که مناسب برای استفاده در محیط‌هایی مانند لابی‌ها، آرایشگاه‌ها و محیط‌های زیبایی است. آنها بازتاب نور بسیار خوبی دارند و مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربات ناگهانی دارند.

ورق کامپوزیت طرح آجر

این نوع ورق‌ها شباهت زیادی به آجر دارند و برای استفاده در نماهای خارجی با هزینه کمتر و مقاومت بالا مناسب هستند. طول عمر آنها بسیار زیاد است و مشکلاتی مانند فرسودگی و ریزش را ندارند.

ورق کامپوزیت سه‌بعدی

این ورق‌ها دارای طراحی سه‌بعدی منحصر به فردی هستند که می‌توانند جلوه‌ی خاصی به محیط شما بدهند. آنها قابلیت شکل‌پذیری بالایی دارند که به طراحان این امکان را می‌دهد تا اشکال مختلفی را بسازند و از آنها در سازه‌های بزرگ استفاده کنند.

ورق کامپوزیت دکوراسیون داخلی

استفاده از ورق‌های کامپوزیت برای دکوراسیون داخلی یکی از روش‌های پرکاربرد در صنعت ساختمان است. این ورق‌ها به دلیل مقاومت بالا در برابر فشار، عایق بودن و زیبایی ظاهری، در محیط‌های اداری و تجاری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به تنوع شکل و رنگ ورق‌های کامپوزیت، می‌توانید آنها را به راحتی در پروژه‌های مختلف به کار ببرید.

ورق کامپوزیت Economy

این نوع ورق‌ها یک گزینه اقتصادی برای ساخت نماها و بخش‌بندی‌های داخلی است. با توجه به وزن کم و مقاومت مناسب آنها، می‌توانید در زمان کوتاهی نماها و بخش‌بندی‌های مختلف را طراحی یا بازسازی کنید. این ورق‌ها به خوبی در برابر رطوبت و گرما مقاومت نشان می‌دهند و برای ساخت ساختمان‌های موقت و انبارها مناسب هستند.

ورق کامپوزیت تابلویی

تابلو کامپوزیت، به عنوان روشی مدرن برای نماسازی در محیط‌های تجاری و صنعتی شناخته می‌شوند. این ورق‌ها در صنعت تابلوسازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند و به خوبی به عنوان تبلیغات مدرن شناخته می‌شوند.

ورق آلومینیوم کلد

این ورق‌ها به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و شیمیایی‌ها، در بسیاری از صنایع از جمله صنایع خودروسازی و هواپیما سرمایه‌گذاری می‌شوند. این ورق‌ها دارای خواص منحصر به فردی هستند که از جمله عمر طولانی، وزن سبک و قابلیت طراحی آزاد است.

دسته‌بندی انواع ورق‌های آلومینیومی

در واقع، ورق‌های آلومینیومی کامپوزیت بر اساس میزان احتمال اشتعال آنها دسته‌بندی می‌شوند. این دسته‌بندی شامل سه نوع است:

1. ورق‌هایی که میزان اشتعال زیادی دارند و لایه میانی آنها از پلی‌اتیلن ساخته شده است. این ورق‌ها بسیار حساس به آتش و به سرعت ذوب می‌شوند.

2. ورق‌هایی که دارای لایه‌های کامپوزیتی پلی‌اتیلن با درصد کمی مواد معدنی هستند و به عنوان ورق‌هایی با احتمال اشتعال متوسط شناخته می‌شوند.

3. ورق‌هایی که در ترکیب خود از مقدار کمی پلی‌اتیلن در لایه میانی استفاده می‌کنند احتمال کمتری از نظر اشتعال دارند. این ورق‌ها از مواد معدنی اصلی تشکیل شده‌اند، اما با اضافه کردن پلی‌اتیلن، ویژگی‌های ضد‌آتشی به  افزوده شده است.

جمع بندی

در سبد تولیدی شرکت آلوکد این محصولات دیده می‌شود :درب و پنجره آلومینیومی ساده و ترمال بریک با شیشه دو جداره، درب و پنجره WINDOAL سری Economy ( اقتصادی )، درب و پنجره UPVC، لوور و انواع سایه بان آلومینیومی، انواع نمای شیشه ای، فریم لس و کرتن وال، طراحی و اجرای ورق کامپوزیت، طراحی و اجرای نمای ALUCOTTA( جدید ) و نرده آلومینیوم، استیل و… می توانید برای اطلاع بیشتر با دفتر آلوکد تماس بگیرید و از آن ها مشورت بیشتر بخواهید.

و اینکه مدیرعامل این شرکت، خونگرم و مصمم است و به آنچه می‌اندیشد و انجام می‌دهد، اعتقاد دارد.

سوالات متداول

علت متداول شدن استفاده از ورق کامپوزیت در نمای ساختمان ها چیست؟

ورق های کامپوزیت به دلیل خواص زیادی از جمله سبک بودن وزن، مقاومت مناسب، انعطاف پذیری همراه با شکل پذیری بالا، تنوع رنگ، غیر قابل اشتعال بودن ( ورق های خاص) و سرعت اجرای بالا در بسیاری از ساختمان های در حال ساخت، اجرا می گردند. 

ورق کامپوزیت آلومینیوم چیست؟

ورق کامپوزیت آلومینیوم تشکیل شده از دو لایه آلومینیوم به ضخامت ۳/۰ تا ۵/۰ میلی متر در اطراف و یک هسته از جنس پلاستیک یا یک ماده معدنی پرکننده ضدحریق (نظیر موادپلی اتیلنی) به ضخامت ۳ الی ۵ میلی متر است.

مزایای ورق کامپوزیت چیست؟

مزایای ورق کامپوزیت شامل مواد تشکیل دهنده مناسب، وزن کم، آب بندی خوب و نگهداری آسان است.