نماد سایت آلوکد

پرسش های متداول در صنعت نما ( بخش دوم )

پرسش های متداول

پرسش های متداول در صنعت نما ( بخش دوم )

سوالهای متداولی درخصوص نما / آلومینیوم / پنجره همیشه مطرح هست دراین قسمت سعی خواهیم نمود در دوبخش این سوالات را به صورت بسیار ساده ای پاسخگو باشیم.

این سوالات شامل موارد ذیل می باشند:

ادامه بخش اول

بهتر است در هنگام تولید پنجر ه ها و اتصال گوشه های ۴۵ درجه از چسبهای مخصوص گوشه استفاده نمود .

وظایف این واشرها ممانعت از ورود و خروج هوا ، گرد و غبار و آب میباشد .

آنچه مبرهن است، ماشین آلات حرفه ای و تجربه کاری مناسب در تولید یک محصول درب و پنجره آلومینیومی لازم و ملزوم یکدیگر می باشند، هم چنین استفاده از سیستم های محاسبه شده با پروفیل و یراق آلات دقیق که توسط کارخانه های معتبر تولید می شوند و دارای اطلاعات لازم در خصوص عایقهای حرارتی، هوابندی، آببندی ، مقاومت فشار باد و حدود تراز مجاز فشار صوت هستند در ارایه یک محصول استاندارد و قابل قبول ضروری خواهد بود .

  1. از سقف های شیشه ای چه می دانید؟

در معماری مدرن، اهمیت متریال شیشه در اصول معماران از جمله لوکور بوزیه به روشنی بیان شده است . قرارگیری این متریال شاخص ( سقف شیشه ای) در مقاطع آلومینیومی و بالا نشستن آن بر سقف، نمایی حیرت آور خلق خواهد کرد .

     با توجه به پـیشرفت روز افزون صـنعت آلومینـیوم و تلفـیق مهندسی سازه و این صنعت و دستاوردهای جدید تکنولوژیکی تولید اقلام و اتصالات،  محصول آلومینیومی ( درب و پنجره نما ) با ضریب اطمینان قابل قبولی در اختیار مصرف کنندگان ، کارفرمایان و معماران بناها قرار گرفته است .

    اجرای جداره های نورگذر در سقفها و تلفیق این نوع فضاها با سازه های اصلی بنا امروزه در دستور کارمعماران با تجربه و معماران جوان قرار گرفته است . در این گفتار سعی خواهیم نمود اشاره ای به این مبحث داشته باشیم .

    امروزه و به صورت مستـمر اخـبار متعـددی در خصـوص تولیـد شیشـه هایی با قابلـیتهای فـنی بالا در اختیار ما قرار میگیرد.بهبود مؤلفه هایی از جمله: LR /UV /HGC /SC /U-VALUE) ( و امکان تولید شیشه های لمینت،نشکن و مقاوم در برابر ضربه ، امکان استفاده وسیع شیشه را براحتی فراهم نموده است ، حتی در سقفهای  بناها ، لیکن جهت نگهداری این شیشه ها مطمئناً به محصول دیگری نیز نیاز داریم که تمـام وظایـف یک سقف استاندارد را نیز داشته باشد.Sky light های آلومینیومی در این خصوص راهگشای بسیار مناسبی هستند.

– در فضـاهایی که جـهت پوشـانیدن سقـف از سـازه فضـایی استـفاده می شود .جهت پوشانیدن اینگونه فضاها نیزاز سـازه های Sky light استفاده می گردد.

– در فضاهایی مانند گنبدها و طاقها نیز میتوان ازسیستم های Sky light به راحتی بهره گرفت .

– با کمتر شدن فضاهای سبز در شهرها ، ساخت ساختمانهای اکولوژیکی ، در ساخت و سازهای شهری نمود بیشتری پیدا نموده است . با افزایش ارتفاع و دوری از فضاهای سبز برای واحدهایی که در این ارتفاع قرار می گیرند ایجاد تراسهایی که بتوان در آنها از فضای سبز اسـتفاده نمود، امـری لازم به نظر می رسـد . Sky light ها در ایـن خـصـوص نیـز به کمـک تکنـولوژی آمـده و تراسهـایی با این ویـژگـی را مـیتـوان با کمک Sky light ها ایجاد نمود . البته این سازه ها به جز ایجاد فضاهایی دلپذیردر داخل بناها زیبایی دو چندانی نیز از لحاظ اسـتاتیـکی به سـازه بنـا می بخشد .

در طراحی سقفها ( اینگونه پوششها )عواملی مؤثر هستند از جمله :

۱-فاکتورهای بیرونی

۲- فاکتور معماری و فرهنگ بومی

۳-  نوع سازه و کاربری بنا

۴-  نوع معماری بنا ویا نوع جریان روح معماری بنا

۵-  امکان استفاده از مصالح مطابق استاندارد ( سقفهای شیشه ای محاسبه شده  و استاندارد )

۶- رعایت مقررات ملی ساختمان

 سقفها یکی از قسمتهای جدانشدنی یک ساختمان می باشد ، چه از لحاظ سازه ای چه از لحاظ زیبایی. ایستایی، آب بندی و هوابندی ، مقاومت حرارتی و… ، البته از لحاظ سازه ای و محاسبات مهندسی نیز بسیار حساس و مهم می باشند .

       با استفاده از سازه های Sky light در بناهایی که درحال ساخت هستند( البته با رعایت اصول معماری، بومی وفرهنگی ،سازه ای،منطقه ای  سقـفهایـی زیـبا و امن را میتـوان ایجـاد نمود .ودر بناهـایی از جمله مـراکز تجاری ، علمی و آموزشی ، مسکونی ، اداری، و صنعتی وتجاریمیتوان از اینگونه سازه ها جهت هدایت بیشترنور به داخل فضا و زیبایی معماری بنا بهره مند گردید.

       رعایت سر فصلهای مهم ازجمله ، محاسبات زلزله – باد – برف و وزن شیشه ها همانند سیستم های رایج     کرتین وال امری ضروری می باشد .

  1. ازانواع ورق کامپوزیت چه می دانید؟

پانل کامپوزیت شامل ترکیبی از لایه های فلز به هم چسپیده است که منجر به ایجاد سازه و ساختاری صلب           می گردد. شکل اصلی و اساسی پانل کامپوزیت شامل دو ورق نازک است که به یک مغزه سبک متصل شده و توسط آن از یکدیگر جدا شده اند . فاصله دو ورق تعیین کننده صلبیت کامپوزیت نهایی است و هرچه فاصله بیشتر باشد ، توانایی و کارایی پوششی محصول نهایی بالاتر خواهد بود .

پانل های کامپوزیت با توجه به ضخامت و نوع آلیاژ آلومینیوم، لایه ها، نوع رنگ به کار رفته در پوسته بیرونی و نوع و ضخامت مواد به کار رفته درلایه میانی و پوشش سطح آلومینیوم انواع مختلفی داشته و هرکدام کیفیت و کاربرد معینی دارند .

پانل کامپوزیتی آلومینیومی متشکل از سه قسمت عمده است : دولایه آلومینیوم به ضخامت ۳/۰ تا ۵/۰ میلی متر، یک هسته از جنس پلیمر ترموپلاستیک ( معمولا پلی اتیلن) یا یک ماده معدنی پرکننده به ضخامت ۳ تا ۵ میلی متر که در بین این دو لایه قرار می گیرد و لایه خارجی که دارای یک پوشش آستر از رزین اپوکسی و یک لایه       پلی وینیلیدن فلوراید ( (PVDFیا پلی استر ( PE) جهت تثبیت رنگ می باشد . روی سطح پانل کامپوزیت آلومینیوم با یک لایه فیلم پلیمری محافظت می شود.

انواع پانل کامپوزیت

تقسیم بندی از لحاظ نوع لایه میانی

لایه میانی پانل کامپوزیتی آلومینیومی از مواد مختلفی می تواند تشکیل شود :

تقسیم بندی از لحاظ نوع پوشش

بر اساس نوع روکش سطح، پانل ها به سه دسته تقسیم می شوند .

الف) پوشش پلی استر (PE )

این پوشش تا حدی مقاوم در مقابل اشعه ماوراء بنفش می باشد . بر حسب میزان درخشش آن، پوشش به دو گروه مات و براق طبقه بندی میشود . ساختار فشرده مولکول ها رنگ سطح را صاف و درخشنده می نماید . توصیه می شود کاربرد این پوشش بر روی بخش آلومینیومی داخلی پانل یا برای دکوراسیون داخلی باشد .

ب) پوشش پلی وینیلیدن فلوراید(PVDF)

پوشش PVDF به دو گروه پوشش معمولی PVDF و پوشش نانویی PVDF تقسیم بندی می گردد .

ج) پوشش فلوئورواتیلن وینیل اتر ( FEVE )

پوشش رویه پلیمر – فلوئور مقاومت مناسبی در برابر شرایط آب و هوایی دارد . در مقایسه با PVDF ، رنگ های زنده تر و تازه تری ضمن حفظ درخشندگی بالا ارایه می نماید .

د) پانل های مقاوم در برابر آتش

هسته مرکزی این پانل ها از ترکیبات پلی الفینی غیرهالوژنی و پرکننده های معدنی کند کننده سرعت سرایت شعله به سایر نقاط و مواد ضد حریق در اندازه های نانومتری در مرکز کامپوزیت می باشد . در واقع هسته ترموپلاستیکی شامل عنصر ضدآتش و تاخیراندازی شعله هستند که سبب می گردد این ترکیب آتش نگرفته و هنگام آتش سوزی از خود گاز مضری متصاعد نکند . این مواد دارای خاصیت پایداری در برابر شرایط آب و هوایی هستند .

۸ . از مزایای کرتین وال چه می دانید ؟

نمای شیشه ای کرتین وال اغلب از بهم متصل شدن پروفایلهای اختصاصی که به این منظور طراحی شده اند و اتصال آنها به سازه اصلی نما توسط براکت،جهت پوشانیدن اطراف یک حجم مورد استفاده قرار میگیرند .

نحوه عملکرد این سازه به صورت مستقل و یا با حرکات ساختمان همراه میگردد.به گونه ای که هیچ باری به ساختمان وارد نمی آورد و ( TSEN ۱۳۸۳۰ )این عمل توسط پرو فیلهای عمودی و افقی که کار میشوند انجام میگیرد.

 در نمای شـیشه ایی کرتـین وال ،با توجه به اخـتلاف درجه حرارت بیرون و د اخـل بنا ، فـشار باد- باران – تابش خورشـید – زلـزله- آتش سوزی-  مباحث آب بندی و هوابندی – جذب حداکثر انرژی های طبیعی سیرکولاسیون طبیعی ومعماری داخلی مباحثی هستند که بسیار مورد توجه قرارمیگیرد

نماهای شیشه ای کرتین وال براساس نحوه نصب و اجرا به دو دسته تقسیم می شوند :

۱-سیستم استیک

۲- سیستم یونی تایز

در جدول زیر به طور کلی تفاوتهای فی مابین در سیستم ها را ملاحظه می کنیم :

سیستم استیکسیستم یونی تایز
بزرگی پروژهمتوسط و کوچکبزرگ
تیپ و اندازهتنوع درسایز و ابعاداندازه های تیپ
محل تولیددرکارگاه پروژهتولید در کارخانه
کنترل اولیهدر محل پروژهدر کارخانه
نحوه نصبنصب از خارج بنانصب از داخل بنا
ریسک کاریریسک متوسط به بالاریسک کم تا متوسط
زمان نصب در محل پروژهزیادکم
زمان آماده سازی قبل از نصبکم تا متوسطمتوسط تا زیاد
محاسبات هندسیدارای محاسبات مهندسیدارای محاسبات هندسی
صرفه اقتصادی نصبنیروی انسانی زیادنیروی انسانی کم
ماشین آلاتنیاز به ماشین آلات کمنیاز به ماشین آلات زیاد
مطالعات اولیهتصمیم گیری حین انجام کارتصمیم گیری قبل ازاجرای سازه اصلی
بهای سیستممناسبزیاد تا خیلی زیاد

همانگونه که در جدول فوق ملاحظه شد جهت اجرای سیستم یونی تایز شرایط پروژه می بایست خاص باشد ، پروژه های بزرگ با سطح یکنواخت و ابعاد تیپ و نیز اجرای سازه فولادی و یا بتنی بسیار دقیق در بنا از موقعیت بهتری جهت انتخاب این نوع سازه های کرتین والی برخوردار هستند.

خروج از نسخه موبایل