نماهای شیشه ای کرتین وال

نصب نمای شیشه ای ( کرتین وال )

نمای شیشه ای کرتین وال از بهم متصل شدن پروفیلهای اختصاصی که به این منظور طراحی شده اند و اتصال آنها به سازه اصلی بنا توسط براکتها انجام می گردد و جهت پوشانیدن اطراف یک حجم مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه عملکرد این سازه به صورت مستقیم و با حرکات ساختمان همراه است ، به گونه ای که هیچ باری به ساختمان وارد نمی آورد.

نماهای شیشه ای کرتین وال براساس نحوه نصب و اجرا به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

  • سیستم استیک
  • سیستم یونی تایز

به طور کلی سیستم استیک جهت پروژه هایی با حجم متوسط و کوچک ، تنوع در سایز و ابعاد استفاده می شود ، سیستم نصب از خارج بنا و در محل پروژه صورت می گیرد و در سیستم یونی تایز جهت پروژه هایی با حجم  بزرگ ، اندازه های تیپ کاربرد دارد.

سیستم نصب از داخل بنا بوده و در کارخانه شرکت سازنده آماده شده و فقط جهت قرارگیری در محل مورد نظر نصب می گردد.

سیستم نمای شیشه ای کرتین وال نوع استیک دارای صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به سیستم یونی تایز می باشد و نیاز به ماشین آلات کمتری نسبت به سیستم نمای شیشه ای ( کرتین وال ) یونی تایز دارد.

به طور کلی با توجه به اینکه تصمیم گیری اجرایی حین کار صورت می گیرد نسبت به سیستم یونی تایز از ریسک اجرایی کمتری هم برخوردار است.

قیمت نمای شیشه ای کرتین وال

نمای شیشه ای کرتین وال که امروزه بسیار مورد استقبال معماران ، مهندسان و کارفرمایان قرار گرفته است. از دو نوع کلی ساخته می شود:

  • نمای شیشه ای کرتین وال کپ دار ( درپوش دار )
  • نمای شیشه ای کرتین وال فول فریم لس ( بدون درپوش )

با توجه به اینکه این نوع سازه کاملا مهندسی بوده و طراحی و محاسبه مخصوص به خود را دارد ، خوشبختانه مهندسان و طراحان و کارفرمایان اجرای این نوع سازه ها را از شرکتهای حرفه ای با سابقه اجرایی بالا و دارا بودن دانش محاسباتی و برنامه های مخصوص محاسباتی طلب می نمایند.

شرکت مهندسی آلوم کاردینه ( آلوکد ) با دارا بودن یک برنامه انحصاری و اختصاصی این خدمات را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

به طور کلی نحوه محاسبه نمای شیشه ای کرتین وال براساس مقدار مصرف پروفیل ، شیشه و یراق آلات در فضای مورد نظر محاسبه می گردد ، انتخاب نوع پروفیل با توجه به محاسبات مهندسی صورت گرفته و براساس آن قطعات و اتصالات مربوط نیز برآورد می گردد.

در قیمتهای اعلامی فاکتورهای قابل توجه : بهای سازه – بهای نصب سازه نمای شیشه ای – بهای نصب شیشه و بهای یراق آلات( بازشو) می باشند.

باتوجه به رعایت مفاد فوق و ارایه پیش فاکتور های دقیق و شفاف شرکت آلوم کاردینه موفق به دریافت تندیس و نشان اعتماد مشتریان از دبیرخانه توسعه صنایع ملی و اتاق تعاون ایران شده است.

شرکت آلوکد بدون توجه به مقدار سفارش ( کم یا زیاد ) با مشاوره کارشناسان خود ، مشتریان را آگاه و نسبت به ارایه پیش فاکتور اقدام می نماید.

دلایل محبوبیت نمای شیشه ای کرتین وال :

یکی از بهترین نماهایی که امروزه استفاده از آن در پروژه ها و بناها رواج پیدا کرده است نماهای شیشه ای      کرتین وال می باشد ، نماهای شیشه ای کرتین وال محبوبیت خود را مدیون برخی عوامل خاصی است که مختص این نوع سازه ها می باشند از جمله :

A : کاهش مصرف انرژی

عایق بندی این نوع سازه ها بسیار حرفه ای است و با توجه به اینکه براساس محاسبات این نوع سازه ها طراحی و ساخته می شدند تمامی جزئیات خاص با دقت فراوان اجرا می گردند.

B : کاهش وزن مرده بنا

می توان گفت به دلیل ساختار خاص سازه نمای شیشه ای کرتین وال ، اغلب وزن نمای شیشه ای کرتین وال برروی سازه نما می باشد.

C : نصب مدولار و مهندسی

یکی از نکاتی که در نصب سازه های کرتین وال اهمیت دارد این است که مجری این نوع از نماها باید در این زمینه تخصص و تجربه لازم را داشته باشد.

D : ترکیب نمای شیشه ای کرتین وال با پوششهای ساختمان دیگر

در نماهای شیشه ای کرتین وال به راحتی می توانید این نوع نماها را با سایر پوششهایی که در نما استفاده می گردد ( کامپوزیت – چوب – فایبر سمنت و ….) ترکیب نمایید.

E : مقاومت بسیار بالای سازه نمای شیشه ای کرتین وال

با توجه به محاسبات مهندسی که براساس آن سازه نمای شیشه ای کرتین وال طراحی می گردد مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل طبیعی از جمله زلزله و باد ، دارا می باشند.

درکنار عوامل فوق هزینه نگهداری پایین آن محبوبیت استفاده از این نوع نماها را افزایش داده است.

شرکت آلوم کاردینه ( آلوکد ) سالهاست به صورت اختصاصی و حرفه ای این خدمات را در اختیار معماران ، مهندسان و کارفرمایان محترم قرار داده است.

ساخت و نصب کرتین وال

نمای شیشه ای کرتین وال از به هم متصل شدن پروفیلهای اختصاصی که به این منظور طراحی شده اند و اتصال آنها به سازه اصلی نما توسط براکت جهت پوشانیدن اطراف یک حجم توسط شیشه مورد استفاده قرار می گیرند.

در نمای شیشه ای کرتین وال ، اختلاف درجه حرارت بیرون و داخل بنا ، فشار باد و باران ، تابش خورشید ، زلزله ، آتش سوزی ، مباحث آببندی و هوابندی ، سیرکلاسیون طبیعی مباحثی هستند که بسیار مورد توجه قرار می گیرند ، البته در محاسبه و ساخت و نصب سازه کرتین وال دو فاکتور مهم بیشتر از بقیه موارد مورد توجه است : زلزله و فشار باد.

تمام قسمتهای سازه باید به گونه ای طراحی شوند تا در هنگام مقاومت در برابر نیروهای وارده ناشی از باد و یا زلزله ( هرکدام بیشتر باشند ) به صورت یکپارچه عمل نمایند و سازه نمای شیشه ای کرتین وال باید قادر به تحمل آثار ناشی از خستگی باشند در نصب سازه کرتین وال اصل مهم این است که سازه باید به گونه ای اجرا گردد تا دربرابر واژگونی ناشی از فشار باد مقاومت لازم را دارا باشد.

سازه های نمای شیشه ای کرتین وال در صورتیکه مطابق ضوابط و استانداردهای لازم اجرا شوند در برابر حرکات جانبی ( افقی ) و حرکات عمودی از مقاومت لازم برخوردار هستند در اجرای سازه های کرتین وال امکان حرکات افقی و عمودی به همراه مفاصل پیچ و مهره ای تامین میگردند.

نحوه نصب و اجرای سازه های کرتین وال ( نمای شیشه ای ) به 5 نوع متداول تقسیم می گردد:

  • سیستم نصب درجا
  • سیستم پیش ساخته
  • سیستم قطعه و وادار
  • سیستم پنلی
  • سیستم پوشش ستون و تیر

سیستم نصب درجا قدیمی ترین و متداول ترین این روشها است.

 

بایدها و نبایدهای نمای شیشه ای کرتین وال

اجرای نماهای شیشه ای در سطح وسیع در پروژه ها امروزه در دنیا مطرح است و این نوع نما مدعی افت انرژی های فسیلی است. از این نوع سازه های نمای شیشه ای هم در آب و هوای بسیار سرد و هم در آب و هوای بسیار گرم نیز استفاده می گردد.

آنچه از مطالعات درخصوص نماهای شیشه ای بدست آمده است آن است که مهم ترین نقطه قوت این نوع       سازه های نمای شیشه ای امکان جریان هوای طبیعی است و نیز به دلیل شفافیت این نوع پوسته ها امکان ارتباط بصری مابین کاربر و فضای بیرونی است. همچنین عایق حرارتی و صوتی بودن این نوع از پوسته ها و استفاده از ضریب حرارتی نور خورشید به صورت طبیعی و امکان کنترل حرارت و نور توسط اجرای سایه بانها ( لوورها ) بر روی نماهای شیشه ای از مزیتهای بارز استفاده از این نوع نماها در بناها می باشد.

از نقاط ضعف در این نوع نماهای شیشه ای که بدلیل اجرای غیر اصولی و غیر حرفه ای به وجود می آید می توان به عدم کنترل صحیح نورخورشید ، هزینه آببندی و هوابندی مجدد نما ( هزینه نگهداری مضاعف ) اشاره نمود.

کرتین وال یک واژه انگلیسی است که معادل فارسی آن دیوار پرده ای می باشد .کرتین وال یکی از نماهای بسیار مدرن به شمار می رود که بر روی بسیاری از  ساختمان ها این نما را به کار می برند. ساختاری که در این نما به کار می رود و بسیار اهمیت دارد خود ایستا می باشد، و این یکی از بهترین ویژگی هایی می باشد که نمای کرتین وال دارد.

ما از دیوار و پرده به طور کلی به عنوان یک حائل بین دو فضا استفاده می کنیم . امروزه با ترکیب این دوحائل که از لحاظ ساختاری کاملا متفاوت می باشند و در واقع یکی بسیار سخت و محکم و دیگری قابل انعطاف و سبک می باشد دانشمندان توانسته اند یک ترکیبی را پیدا کنند که هم مانند دیوار مستحکم و مقاوم باشد و هم مانند پرده قابل انعطاف، زیبا و سبک باشد.از این رو نام آن را کرتین وال گذاشتند. ماهیت این حائل ها به گونه ای است که غیر از وزن خود و فشار باد وزن دیگری تحمل نمی کند به همین جهت کرتین وال ها سازه های خود ایستا می باشند.

کرتین وال نماهای متعدد زیادی دارند که رایج ترین آن ها که بسیار پرکاربرد است نماهای کرتین وال شیشه ای می باشد . کرتین وال ها را می توان به عنوان عایق خیلی خوب رطوبت ، گرما ، سرما و حتی صوتی در نظر گرفت که با کمک آن می توان در مصرف انرژی صرفه جوی کرد و همین طور در بازتاب نور بسیار موثر می باشد . به همین جهت مصرف برق و الکتریسیته را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

از نگاه فنی می توان گفت که کرتین وال ها ، شاسی یا لامل هایی می باشند که در پیرامون پروژه واقع شده اند و شیشه های مخصوص نمای ساختمان به جای سوار شدن بر روی خود ساختمان بر روی سازه های کرتین وال نصب می شوند به همین جهت به میزان زیادی وزن وارده به ساختمان را کاهش می دهد و درنتیجه باعث افزایش مقاومت ساختمان در زمان وقوع زلزله می شود . در اینجا لازم است که لامل را توضیح دهیم .

لامل در واقع سازه های آلومینیومی می باشد که شیشه ها بر روی آن نصب می شوند و در دو سمت افقی و عمودی نصب و راه اندازی می شوند و یک فضای شبکه ای مناسب نصب قالب های شیشه ای را ایجاد می کند . لامل ها نیز بنا به نیاز دارای انواع مختلفی می باشند. لامل های آلومینیومی ، فولادی ، لامل های چوبی و غیره …

انواع کرتین وال

کرتین وال یکی از نماهای بسیار مدرن به شمار می رود که بر روی بسیاری از  ساختمان ها این نما را به کار می برند. ساختاری که در این نما به کار می رود و بسیار اهمیت دارد خود ایستا می باشد، و این یکی از بهترین ویژگی هایی می باشد که نمای کرتین وال دارد.

در واقع باید بدانید یکی از بهترین نماهایی که امروزه از آن استفاده زیادی می کنند نمای کرتین وال است. مصالح و موادی که در ساخت این نما به کار می رود بسیار سبک می باشد و به دلیل وزن کم مصالح وزن سازه هم چندان زیاد نمی باشد، مصالح این سازه و نما آلومینیوم و شیشه است. کسانی که مجری و سازنده نمای کرتین وال هستند و می خواهند این نوع از نمای خاص و ویژه را بر روی ساختمان نصب کنند باید توانایی زیادی در این زمینه داشته باشند تا بتوانند به درستی این نوع نما را بر روی ساختمان ایجاد و نصب کنند. در ادامه برای اینکه با کرتین وال و مزایای آن آشنایی بیشتری داشته باشید برخی از ویژگی ها و مزایای آن را به طور خلاصه بیان می کنیم.

مزایای نمای کرتین وال :

همانطوری که بیان کردیم استفاده کردن از این نما در دنیای امروزه بسیار رواج پیدا کرده و بسیاری از افرادی که می خواهند نمای زیبا و مدرنی را بر روی ساختمان ایجاد کنند از این نما استفاده می کنند. البته یکی از مهمترین دلایل اصلی که بیشتر افراد به این نما توجه ویژه و خاصی نشان می دهند مزایای بی نظیر آن می باشد که در ادامه برخی از مزایای کرتین وال را معرفی می کنیم.

 

1.کاهش مصرف انرژی :

مصرف انرژی در این نوع از نماها  بسیار کاهش پیدا می کند، چرا که عایق بندی آنها  به صورت بسیار حرفه ای انجام شده است. طراحان و معمارانی که این نوع از نماها را نصب می کنند تخصص بسیاری دارند و از آنجایی که در نصب آن تجربه بیشتری دارند به بهترین نحو ممکن می توانند این نما را بر روی ساختمان اجرا کنند.

 

2.کاهش دادن وزن مرده ساختمان :

سبک کرتین وال بسیار ساختاری و ویژه می باشد، به همین دلیل وزن مرده ای که در بسیاری از  ساختمان ها به وجود می آید را کاهش می دهد، در حقیقت بیشتر وزنی که نمای ساختمان دارد بر بر روی سازه نما می باشد و بر دیگر قسمت های ساختمان فشار زیادی وارد نمی کند.

 

3.نصب آسان :

یکی از مهمترین ویژگی هایی که نصب و اجرای این نوع از نماها دارد این است که  بسیار آسان می باشد و به همین دلیل سریعا معماران و متخصصان می توانند آن را نصب کنند. البته یکی از نکاتی که در نصب کردن نمای کرتین وال بسیار مهم می باشد و اهمیت زیادی دارد  این است که مجری این نوع از نماها باید در این زمینه تخصص لازم و زیادی داشته باشند تا به خوبی بتوانند نما را نصب کنند.

نما کرتین وال

4.ترکیب آن با دیگر با پوشش های ساختمان :

شما به راحتی می توانید این نوع از نماها را با سایر پوشش هایی که در نما وجود دارد  ترکیب کنید، در واقع باید بدانید که  با ترکیب کردن آنها زیبایی نما دو چندان می شود، به همین دلیل بسیاری از کسانی که در این زمینه تخصص بیشتری دارند به شما توصیه می کنند که از روش ترکیب نما با دیگر پوشش های ساختمان استفاده کنید.

 

5.هزینه نگهداری :

 هزینه نگهداری و مراقبت کردن از این نوع نماها بسیار کم می باشد و نیازی نیست شما برای نگهداری آن ها هزینه زیادی را پرداخت کنید، همچنین شما بعد از اینکه آنها را بر روی ساختمان های خود نصب کردید نیازی نیست که به طور مداوم از آنها مراقبت کنید. تنها نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید و اهمیت دهید این است که آنها را به افرادی که تخصص بسیاری در این زمینه دارند بدهید تا به بهترین نحو ممکن این نما را نصب کنند.

 

6.مقاومت بسیار بالا :

در برابر برخی از لرزش هایی که تا حدودی شدید هم ممکن است باشند مانند زمین لرزه و یا حتی بادهایی شدید، نمای کرتین وال مقاومت بسیار بالایی دارد و به خوبی می تواند در برابر این ضربه ها از خود مقاومت نشان دهد. در حقیقت توانایی اصلی که این نوع سازه و همچنین این نوع نما دارد این است که، مقاومت بسیار زیادی در برابر نیروهای خارجی از خود نشان می دهد.

 

7.امنیت :

سیستمی که در این نوع از نماها به کار برده اند به گونه ای می باشد که امنیت بسیار زیادی دارد و به همین دلیل بسیاری از سارقین نمی توانند در آن نفوذ کنند. بر این اساس اگر شما به دنبال بهترین و امن ترین نما می باشید بهتر است این نوع نما را انتخاب کنید و از مزیت های آن بهره مند شوید.