نماهای شیشه ای کرتین وال

کرتین وال یک واژه انگلیسی است که معادل فارسی آن دیوار پرده ای می باشد .کرتین وال یکی از نماهای بسیار مدرن به شمار می رود که بر روی بسیاری از  ساختمان ها این نما را به کار می برند. ساختاری که در این نما به کار می رود و بسیار اهمیت دارد خود ایستا می باشد، و این یکی از بهترین ویژگی هایی می باشد که نمای کرتین وال دارد.

ما از دیوار و پرده به طور کلی به عنوان یک حائل بین دو فضا استفاده می کنیم . امروزه با ترکیب این دوحائل که از لحاظ ساختاری کاملا متفاوت می باشند و در واقع یکی بسیار سخت و محکم و دیگری قابل انعطاف و سبک می باشد دانشمندان توانسته اند یک ترکیبی را پیدا کنند که هم مانند دیوار مستحکم و مقاوم باشد و هم مانند پرده قابل انعطاف، زیبا و سبک باشد.از این رو نام آن را کرتین وال گذاشتند. ماهیت این حائل ها به گونه ای است که غیر از وزن خود و فشار باد وزن دیگری تحمل نمی کند به همین جهت کرتین وال ها سازه های خود ایستا می باشند.

کرتین وال نماهای متعدد زیادی دارند که رایج ترین آن ها که بسیار پرکاربرد است نماهای کرتین وال شیشه ای می باشد . کرتین وال ها را می توان به عنوان عایق خیلی خوب رطوبت ، گرما ، سرما و حتی صوتی در نظر گرفت که با کمک آن می توان در مصرف انرژی صرفه جوی کرد و همین طور در بازتاب نور بسیار موثر می باشد . به همین جهت مصرف برق و الکتریسیته را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

از نگاه فنی می توان گفت که کرتین وال ها ، شاسی یا لامل هایی می باشند که در پیرامون پروژه واقع شده اند و شیشه های مخصوص نمای ساختمان به جای سوار شدن بر روی خود ساختمان بر روی سازه های کرتین وال نصب می شوند به همین جهت به میزان زیادی وزن وارده به ساختمان را کاهش می دهد و درنتیجه باعث افزایش مقاومت ساختمان در زمان وقوع زلزله می شود . در اینجا لازم است که لامل را توضیح دهیم .

لامل در واقع سازه های آلومینیومی می باشد که شیشه ها بر روی آن نصب می شوند و در دو سمت افقی و عمودی نصب و راه اندازی می شوند و یک فضای شبکه ای مناسب نصب قالب های شیشه ای را ایجاد می کند . لامل ها نیز بنا به نیاز دارای انواع مختلفی می باشند. لامل های آلومینیومی ، فولادی ، لامل های چوبی و غیره …

انواع کرتین وال

کرتین وال یکی از نماهای بسیار مدرن به شمار می رود که بر روی بسیاری از  ساختمان ها این نما را به کار می برند. ساختاری که در این نما به کار می رود و بسیار اهمیت دارد خود ایستا می باشد، و این یکی از بهترین ویژگی هایی می باشد که نمای کرتین وال دارد.

در واقع باید بدانید یکی از بهترین نماهایی که امروزه از آن استفاده زیادی می کنند نمای کرتین وال است. مصالح و موادی که در ساخت این نما به کار می رود بسیار سبک می باشد و به دلیل وزن کم مصالح وزن سازه هم چندان زیاد نمی باشد، مصالح این سازه و نما آلومینیوم و شیشه است. کسانی که مجری و سازنده نمای کرتین وال هستند و می خواهند این نوع از نمای خاص و ویژه را بر روی ساختمان نصب کنند باید توانایی زیادی در این زمینه داشته باشند تا بتوانند به درستی این نوع نما را بر روی ساختمان ایجاد و نصب کنند. در ادامه برای اینکه با کرتین وال و مزایای آن آشنایی بیشتری داشته باشید برخی از ویژگی ها و مزایای آن را به طور خلاصه بیان می کنیم.

مزایای نمای کرتین وال :

همانطوری که بیان کردیم استفاده کردن از این نما در دنیای امروزه بسیار رواج پیدا کرده و بسیاری از افرادی که می خواهند نمای زیبا و مدرنی را بر روی ساختمان ایجاد کنند از این نما استفاده می کنند. البته یکی از مهمترین دلایل اصلی که بیشتر افراد به این نما توجه ویژه و خاصی نشان می دهند مزایای بی نظیر آن می باشد که در ادامه برخی از مزایای کرتین وال را معرفی می کنیم.

 

1.کاهش مصرف انرژی :

مصرف انرژی در این نوع از نماها  بسیار کاهش پیدا می کند، چرا که عایق بندی آنها  به صورت بسیار حرفه ای انجام شده است. طراحان و معمارانی که این نوع از نماها را نصب می کنند تخصص بسیاری دارند و از آنجایی که در نصب آن تجربه بیشتری دارند به بهترین نحو ممکن می توانند این نما را بر روی ساختمان اجرا کنند.

 

2.کاهش دادن وزن مرده ساختمان :

سبک کرتین وال بسیار ساختاری و ویژه می باشد، به همین دلیل وزن مرده ای که در بسیاری از  ساختمان ها به وجود می آید را کاهش می دهد، در حقیقت بیشتر وزنی که نمای ساختمان دارد بر بر روی سازه نما می باشد و بر دیگر قسمت های ساختمان فشار زیادی وارد نمی کند.

 

3.نصب آسان :

یکی از مهمترین ویژگی هایی که نصب و اجرای این نوع از نماها دارد این است که  بسیار آسان می باشد و به همین دلیل سریعا معماران و متخصصان می توانند آن را نصب کنند. البته یکی از نکاتی که در نصب کردن نمای کرتین وال بسیار مهم می باشد و اهمیت زیادی دارد  این است که مجری این نوع از نماها باید در این زمینه تخصص لازم و زیادی داشته باشند تا به خوبی بتوانند نما را نصب کنند.

نما کرتین وال

4.ترکیب آن با دیگر با پوشش های ساختمان :

شما به راحتی می توانید این نوع از نماها را با سایر پوشش هایی که در نما وجود دارد  ترکیب کنید، در واقع باید بدانید که  با ترکیب کردن آنها زیبایی نما دو چندان می شود، به همین دلیل بسیاری از کسانی که در این زمینه تخصص بیشتری دارند به شما توصیه می کنند که از روش ترکیب نما با دیگر پوشش های ساختمان استفاده کنید.

 

5.هزینه نگهداری :

 هزینه نگهداری و مراقبت کردن از این نوع نماها بسیار کم می باشد و نیازی نیست شما برای نگهداری آن ها هزینه زیادی را پرداخت کنید، همچنین شما بعد از اینکه آنها را بر روی ساختمان های خود نصب کردید نیازی نیست که به طور مداوم از آنها مراقبت کنید. تنها نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید و اهمیت دهید این است که آنها را به افرادی که تخصص بسیاری در این زمینه دارند بدهید تا به بهترین نحو ممکن این نما را نصب کنند.

 

6.مقاومت بسیار بالا :

در برابر برخی از لرزش هایی که تا حدودی شدید هم ممکن است باشند مانند زمین لرزه و یا حتی بادهایی شدید، نمای کرتین وال مقاومت بسیار بالایی دارد و به خوبی می تواند در برابر این ضربه ها از خود مقاومت نشان دهد. در حقیقت توانایی اصلی که این نوع سازه و همچنین این نوع نما دارد این است که، مقاومت بسیار زیادی در برابر نیروهای خارجی از خود نشان می دهد.

 

7.امنیت :

سیستمی که در این نوع از نماها به کار برده اند به گونه ای می باشد که امنیت بسیار زیادی دارد و به همین دلیل بسیاری از سارقین نمی توانند در آن نفوذ کنند. بر این اساس اگر شما به دنبال بهترین و امن ترین نما می باشید بهتر است این نوع نما را انتخاب کنید و از مزیت های آن بهره مند شوید.